راهكارهاي بهينه سازي مصرف انرژي سامانه هاي سرمايشي ساختمان

راهكارهاي بهينه سازي مصرف انرژي سامانه هاي سرمايشي ساختمان
  :: كولرهاي آبي
  اين سيستم که تنها براي مناطق گرم و خشک مناسب است، از گرمای نهان تبخير آب برای سرماسازی استفاده مي کند باعث افزايش رطوبت محيط مي گردد و بازدهي بالايي هم ندارند، ولي به علت در دسترس بودن، نصب آسان و هزينه پائين تر مورد استفاده قرار مي گيرد. رعايت نکات زير در استفاده بهتر از كولرهاي آبي موثر مي باشد:
*برای جلوگيري از بالا رفتن دمای هوای سرد قبل از ورود به ساختمان و در نتيجه اتلاف انرژي، كانال‎كشي كولر بايد از كوتاه‎ترين مسير انجام شود.
*برای اطمينان از استفاده از کولر آبي در بالاترين بازده آن، حتي‎الامكان هر ساله نسبت به تعويض پوشال‎هاي كولر بايد اقدام شود.
*استفاده بي‎مورد و يا همزمان از وسايل خانگي گرمازا مانند لامپ هاي پرمصرف، اجاق گاز و ... باعث افزايش گرماي محل كار و سكونت مي‎شود و نياز به استفاده از كولر را افزايش مي‎دهد.
* بايد توجه داشت که ضروری است از سيستم سرمايش موضعي استفاده گردد. به اين معني كه تنها به اتاق‎هايي كه مورد استفاده قرار مي‎گيرد، هواي سرد را منتقل كنيم . به اين منظور مي‎توان دريچه‎هاي ورودي هوا به ساير اتاق‎ها را مسدود كرد.
*تا حد امكان بايد از روشن نگه داشتن مداوم كولر در طول روز پرهيز شود . بهتر است سعي شود از دور آهسته كولر استفاده کرد تا فشار كمتري بر دستگاه تحميل شود.
*هنگام خريد، دستگاهي انتخاب شود كه داراي علامت استاندارد و برچسب انرژي باشد و با توجه به درجه برچسب انرژي، کولری با بالاترين درجه كارايي و بازدهي انتخاب شود.
  :: كولرهاي گازي
  کولر گازي در صنعت تهويه و تبريد از جايگاه خاصي برخوردار است، زيرا به سرعت از گرماي محيط مي‌کاهد و برخلاف کولرهاي آبي ، رطوبت را افزايش نمي دهد. از اين جهت براي محيط هاي شرجي مناسب است. کولرهاي گازي معمولا در دو مدل ساخته مي شوند:
1- كولرهاي يک تکه يا پنجره‌اي
2- کولرهاي دو تکه (اسپليت)
هر چند كه كولر گازي از مقبوليت نسبتا خوبي در مناطق شرجي برخوردار است،‌ اما متاسفانه از مصرف انرژي بالايي برخوردارند و استفاده از سيستمهايي مانند چيلر جذبي خانگي با توجه به مصرف كم انرژي بسيار مناسب تر مي باشد. با وجود آنكه استفاده از كولرهاي گازي با توجه به مصرف انرژي الكتريكي توصيه نمي شود اما رعايت نكات زير به هنگام استفاده از كولرهاي گازي باعث كاهش مصرف انرژي آنها خواهد شد:
*ظرفيت برودتي كولرها بايد متناسب با فضاي مورد استفاده و شرايط آب و هوايي محل (از لحاظ دما و رطوبت) انتخاب شود .
*از آنجا که كولرهاي گازي از جمله پرمصرف‎ترين وسايل خانگي هستند. بنابراين در صورتي كه ضرورتي به استفاده از اين نوع كولرها وجود نداشته باشد، از آنها استفاده نشود. در صورت ضروری بودن استفاده از اين نوع كولرها ، حتي الامقدور در ساعات پيك مصرف برق (از نيم ساعت قبل از اذان مغرب تا 5/2 ساعت بعد از آن) كه مصرف انرژي الكتريكي در شبكه برق كشور به حداكثر مي‎رسد، استفاده نشود.
*كولرهاي گازي معمولاً داراي درجة تنظيم دما (ترموستات) هستند. تنظيم دما بر روي دماي آسايش( 18 تا 22 درجة سانتيگراد) باعث مي‎شود تا هنگام رسيدن دماي اتاق به دماي آسايش، كولر به طور خودكار خاموش شود و انرژي كمتري مصرف كند.
*براي جلوگيري از خروج سرما، ضروری است اطراف پنجره‎ها و درها با نوارهاي درزگيري عايق‎بندي شود.
*نصب كندانسورهاي كولرگازي در سايه، باعث جلوگيري از اتلاف ميزان قابل توجهي از انرژي مصرفي خواهد شد.
*بهتر است كولر گازي، در مسير باد نصب شود، زيرا اين كار به علت كاهش فشار بر كولر باعث افزايش بازدهي آن و كاهش مصرف انرژي مي‎شود.
*استفاده بي‎مورد و يا همزمان از وسايل خانگي گرمازا مانند لامپ هاي پرمصرف و اجاق گاز و ... باعث افزايش گرماي محل كار و سكونت مي‎شود و نياز به استفاده از كولر را افزايش مي‎دهد.
  ::  چيلرهاي جذبي
  چيلرهاي تراكمي و چيلرهاي جذبي از جمله تجهيزات بسيار مهم در سرمايش به شمار مي روند. چيلرهاي تراكمي از انرژي الكتريكي و چيلرهاي جذبي از انرژي حرارتي به عنوان منبع اصلي براي ايجاد سرمايش استفاده مي كنند. در سيستمهاي جذبي غالبا از آب به عنوان مبرد استفاده مي شود. گرماي مورد نياز براي كاركرد اين چيلرها به طور مستقيم از گاز طبيعي يا گازوئيل تامين مي‌گردد. استفاده از چيلرهاي جذبي براي تامين سرمايش ساختمانهاي مسكوني بسيار مناسب تر از چيلرهاي تراكمي است. مهمترين مزاياي چيلرهاي جذبي نسبت به چيلرهاي تراكمي عبارتند از :
1. صرفه جويي در مصرف انرژي : از آنجا كه حرارت ناشي از سوختن گازوئيل يا گاز طبيعي به عنوان نيروي محرك دستگاههاي جذبي بكار برده مي شود و اين دستگاه بر خلاف چيلر تراكمي فاقد كمپرسور مي باشد، ميزان برق مصرفي دستگاه بطور قابل توجهي كاهش مي يابد.
2. كاسته شدن صدا و ارتعاشات : به دليل عدم نياز به تراکم گاز در چيلرهای جذبي و لذا بي نيازی از کمپرسور، ارتعاشات و صدای به مراتب کمتری ايجاد مي شود.
3. حذف مخاطرات زيست محيطي ناشي از مبردهاي مضر : چيلرهاي جذبي بر خلاف چيلرهاي تراكمي از هيچگونه ماده CFC يا HCFC كه موجب تخريب لايه ازن مي شوند،‌ استفاده نمي كنند. لذا براي محيط زيست خطري ايجاد نخواهند كرد.
4. از ديدگاه اقتصادی مقرون به صرفه بودن: چيلرهاي جذبي به دليل نياز كمتر به برق در مقايسه با چيلرهاي تراكمي، هزينه هاي كاركردي را كاهش مي دهند. اگر قيمت يك چيلر جذبي و يك چيلر تراكمي هم ظرفيت به عنوان ميزان سرمايه گذاري و صرفه جويي سالانه از محل كاهش هزينه هاي انرژي به عنوان بازگشت سرمايه در نظر گرفته شود،‌ مي توان با قاطعيت گفت كه دوره بازگشت سرمايه چيلرهاي جذبي در مقايسه با چيلرهای ترکمی کوتاهتر يا به عبارتي نرخ بازگشت سرمايه شان بالاتر خواهد بود لذا از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر خواهد بود.
5. بازدهي ثابت در تمام مدت عملكرد :كمپرسور و تجهيزات مكانيكي بكار رفته در چيلرهاي تراكمي از استهلاك بالايي برخوردارند و همين موضوع باعث كاهش بازدهي چيلر تراکمي پس از گذشت زمان خواهد شد. تنها تجهيز مكانيكي بكار رفته در چيلر جذبي پمپ هيدروليك است كه كارايي آن در هر شرايطي تضمين شده است.
6. تنوع شرايط كاركرد :چيلرهاي جذبي قادرند در شرايط آب و هوايي گوناگون نيازهاي حرارتي و برودتي را برآورده كنند. همچنين به دليل اينكه قسمت كندانسور اين دستگاه با هواي محيط خنك مي شود، رطوبت هوا هيچ تاثيري بر روي عملكرد دستگاه ندارد. در هنگام طراحي برج خنك كننده چيلرهاي تراكمي، حتما بايد رطوبت هوا نيز در محاسبات لحاظ گردد كه اين نشان دهنده محدوديت اين سيستم است.
7. هزينه كاركرد، نگهداري و تعميرات پايين : چيلرهاي تراكمي به دليل استفاده از كمپرسور و برج خنك كننده يا كندانسور هوايي از هزينه هاي نگهداري و تعميرات نسبتا بالايي برخوردارند. در حاليكه چيلرهاي جذبي به دليل استفاده از تجهيزات مكانيكي ساده، به مراتب ساده تر و ارزان تر نگهداري و تعمير مي شوند.

 

| نقشه سایت| © 2008 - 2018 Tarlan Pars Co| نمای قابل چاپ |

طراحی و پیاده سازی توسط ترلان پارس

براي مشاهده بهتر صفحه‌ها از Firefox استفاده کنيد !

هر گونه نسخه برداري و بهره برداري از مطالب و مندرجات اين سايت با ذکر نام منبع بلامانع است