کاهش تلفات انرژی

شرح خدمات:

مقدمه :

           بالا رفتن هزينه توليد وسوخت درنيروگاهها ، طراحان سيستم هاي الكتريكي را وادار مي سازد تا آنجا که ممکن است تلفات را در شبكه هاي الكتريكي به کمترین مقدار برسانند. سيستم هاي توزيع نيز به عنوان بخش بسيارمهمي كه ارتباط با مصرف كنندگان را برقرار مي سازند ، در اين محدوده قراردارند. به عبارت دیگر كاهش تلفات درسيستم هاي توزيع به عنوان يك اصل مهم مي تواند مورد توجه قرار گيرد كه ازآن به عنوان بهينه سازي نام برده مي شود . تاكنون روش هاي متنوعي مورد استفاده قرارگرفته است كه ازجمله مي توان به روش ژنتيك ، بردارگراديان و... اشاره كرد . امروزه با پيشرفت صنعت، استفاده ازنرم افزارهاي مهندسي اهميت بسياري پيداكرده است . يكي ازنرم افزارهاي مورد استفاده دراين صنعت كه استفاده ازآن روبه گسترش است و بسياري ازشركت هاي برق  براي بررسي شبكه هاي خود ازآن استفاده مي كنند ، نرم افزارجامعDigsilent  است .

         داشتن اطلاعات لازم از وضعيت موجود شبكه هاي توزيع از نظر ميزان توان اكتيو و راكتيو تزريقي به هريك از فيدرهاي شبكه درهر لحظه ، ميزان جريان عبوري درهر تكه از فيدرهاي شبكه ،ميزان ولتاژ و درصدافت ولتاژ در هر نقطه از شبكه ،امكان انجام مانور بر روي يك فيدر در شرايط خاص و مشاهده تغييرات انجام شده در اثرمانور صورت گرفته درشبكه ، برروي هريك ازپارامترهاي فوق ازجمله نيازهاي مهندسين وبهره برداران شبكه هاي توزيع مي باشد . لذا ضرورت استفاده ازنرم افزارهاي معتبر مهندسي به منظور تحليل شبكه ازديدگاه هاي مختلف به خوبي احساس مي گردد. نرم افزار DigSILENT  باداشتن قابليت هاي مختلف محاسباتي ازشبكه هاي توزيع ،امكانات مناسبي را در اختيار طراحان و متخصصين  قرار مي دهد تا بتوانند با شناخت كامل تر و واقعي تر از وضعيت شبكه موجود ، به برنامه ريزي جهت رفع نقاط ضعف بپردازند .

تجزيه و تحليل شبكه ها:

         با توجه به اهميت بحث كاهش تلفات و نیز رويكرد جديد توانير مبنی بر حذف افت ولتاژ و کاهش تلفات در شبکه های توزیع و با استفاده از استانداردهاي موجود و تحليل مهندسي در جهت نيل به مطلوب ترين شرايط با صرف كمترين هزينه با كمك نرم افزارهاي مهندسي بر پايه روش زير اقدام می گردد :

1- برداشت شبکه و ورود اطلاعات به نرم افزار DigSILENT

2- شناسایی نقاط دارای تلفات و افت ولتاژ

3- ارائه پیشنهادات لازم جهت اصلاح افت ولتاژ و کاهش تلفات شبکه با رعایت مسائل اقتصادی و مهندسی

4- بررسی چند طرح کاهش تلفات به منظور دستیابی به طرح بهینه

5- پیاده سازی طرح نهایی بر روی فایل Digsilent  با لحاظ اصول مهندسی

6- بررسی وضعیت ولتاژ و تلفات بعد از اصلاح شبکه

7 - محاسبه میزان کاهش تلفات و هزینه صرفه جویی شده در کاهش تلفات سالیانه

8 - برآورد هزینه اصلاح شبکه براساس فهرست بهای سال 90.

9-  برآورد زمان برگشت سرمایه طرح های اصلاحی  

 

(( لازم بذکر است که با انجام این طرح در شبکه های فشار متوسط و فشار ضعیف، تلفات به حداقل ممکن رسیده و افت ولتاژ نیز به حد مجاز خواهد رسید .))

 

| نقشه سایت| © 2008 - 2018 Tarlan Pars Co| نمای قابل چاپ |

طراحی و پیاده سازی توسط ترلان پارس

براي مشاهده بهتر صفحه‌ها از Firefox استفاده کنيد !

هر گونه نسخه برداري و بهره برداري از مطالب و مندرجات اين سايت با ذکر نام منبع بلامانع است