برچسب انرژي

برچسب انرژي
  ::  مقدمه
    در يك ديدگاه كلي مصرفكنندگان عمده انرژي سه بخش ساختمان، صنعت و حمل و نقل هستند. انرژي در ساختمان‌هاي مسکوني و تجاري، توسط سيستم‌هاي گرمايش و سرمايش ، وسايل برقي و دفتري و روشنايي مصرف مي‌شود. در خانه‌هاي موجود در دنيا، از يخچال‌ها و ماشين‌هاي لباسشويي گرفته تا سيستم‌هاي دفع زباله و رايانه‌هاي روميزي انرژي مصرف مي‌شود. در ساختمان‌هاي اداري نيز از رايانه ها و دستگاه‌هاي کپي گرفته تا کولرهاي آبي و سنسورهاي نوري تنظيم کننده روشنايي- که تعدادشان همواره در حال افزايش است- انرژي مصرف مي‌کنند. بر پايه آمارهاي موجود وسايل انرژيبر خانگي مورد استفاده مردم ايران بيش از 10 قلم برآورد گرديده است. بر همين اساس در حال حاضر 100درصد از خانواده هاي شهري و 90درصد از خانواده هاي روستايي در کشور از خدمات انرژي همچون شبکه برق استفاده مي کنند. بديهي است وسايل گرمايشي و سرمايشي ساختمان‌ها که اغلب در معرض ديد نيستند نيز از مجموعة وسايل مصرف کننده‌ي انرژي به شمار مي‌روند. لذا با توجه به تعدد مصرف كنندگان خانگي در صورت پايين بودن بازدهي وسايل انرژيبري چون يخچال، بخاري، آبگرمكن و غيره ميزان قابل توجهي از انرژي به هدر خواهد رفت لذا به كاربردن برچسب انرژي با هدف اطلاع كاربر نهايي از بازدهي وسيله انرژيبر ميتواند نقش عمدهاي در صرفه جويي انرژي ايفا كند. در اين راستا اولين استاندارد مصرف انرژي در کشور براي يخچال و فريزرها تدوين شده و کليه کارخانه هاي سازنده، ملزم به رعايت آن در توليد الصاق برچسب انرژي بر روي محصولات خود شدند. يخچال و فريزرها مهمترين مصرفکنندگان انرژي در بين ساير وسايل برقي خانگي هستند. بطوري كه به تنهايي در سال 1380 حدود 16 ميليارد کيلو وات ساعت برق مصرف کرده اند. لازم به ذكر است براي توليد برق يک يخچال و فريزر سالانه 400 کيلوگرم گاز گلخانه اي وارد جو زمين مي شود. در حال حاضر معيارهاي لازم براي تعيين بازدهي مصرف انرژي اكثر وسايل خانگي اعم از اتو برقي، ماشين لباسشويي برقي، آبگرمكنها، كولرهاي برقي و آبي، سماورهاي برقي و ... مشخص و استفاده از برچسب رايج شده است. شركت بهينه سازي مصرف سوخت كشور وظيفة تدوين استانداردهاي مصرف انرژي ، برچسب انرژي و سياست گذاري در اين حيطه را به عهده دارد . برنامه‌هاي تدوين و وضع استانداردها، و برچسب گذاري کارآيي انرژي در نظر دارد تا در تمامي محصولات مصرف کنندة انرژي، بدون به وجود آمدن هر گونه کاستي در خدماتي که به مصرف کنندگان ارائه مي‌دهند، مصرف انرژي شان را کاهش دهد. مطالعات نشان ميدهد که 34% از ميزان کل انرژي مصرفي مربوط به فعاليت‌هاي انساني مرتبط با ساختمان ها، شامل استفاده از تجهيزات گرمايشي, سرمايشي, وسايل پخت و پز, روشنايي و غيره است. مصرف انرژي ساختمان‌ها سهمي حدود 25 تا 30 درصد از انتشار آلايندة دي اکسيد کربن مربوط به انرژي را داشته و برآورد مي‌شود. 19 تا 32% از تمام دي اکسيد کربن انتشار يافته توسط بشر به طبيعت و 10 تا 12 درصد از کل سهم ما در تغييرات آّب و هوايي ناشي از گازهاي گلخانه‌اي باشد. بيشتر محصولات مصرف کننده‌ي انرژي که براي ساختمان‌هاي 20 سال آينده مناسب باشند، تاکنون ساخته نشده‌اند. در يک طرح خوب، استانداردهاي اجباري کارآيي انرژي، محصولات ناکارآمد را از چرخه فروش خارج خواهد کرد و سبب افزايش رفاه اقتصادي کلي بيشتر مصرف کنندگان، بدون ايجاد محدوديت عمده‌اي در انتخاب محصولات، خواهد شد. برچسب هاي انرژي، مصرف کنندگان را به سوي انتخاب آگاهانه در مورد خريداري محصولات و مديريت هزينه‌ي انرژي، سوق مي‌دهد.
   
  ::  معرفي برچسب انرژي
   برچسب انرژي امروزه در اغلب کشورهاي جهان وجود دارد و مصرف کننده را با ميزان کارآيي هر يک از وسايل انرژي بر خانگي آشنا مي کند. همچنين اطلاعات مشترک در همه وسايل و اطلاعات اختصاصي مربوط به هر وسيله انرژيبر را در اختيار مصرف کنندگان قرار مي دهد.  برچسب انرژي از قسمتهاي مختلفي تشکيل شده است که هر قسمت نمايانگر اطلاعاتي است. که به طور مثال خريداران ماشين لباسشويي مي توانند با توجه به اين اطلاعات در هنگام خريد دستگاهي را انتخاب کنند که در مقايسه با ساير مدلهاي مشابه داراي کارآيي و بازدهي بيشتري باشد. در کل سه بخش اول برچسب که در تمامي وسايل انرژي بر خانگي مشترک است به ترتيب نمايانگر علامت تجاري و نام شرکت سازنده و مدل دستگاه مي باشد. بخش چهارم برچسب انرژي به وسيله 7 حرف لاتين از A تا Gدرجه بندي شده است که هر يک از حروف، معرف درجه اي از کارآيي دستگاه مي باشد. حرف A نشانگر بيشترين بازدهي دستگاه و حرف G نشانگر کمترين بازدهي دستگاه است. بنابراين هر چه رتبه دستگاه بيشتر باشد کارآيي آن نسبت به ميزان انرژي که مصرف مي کند بيشتر است. مصرف کنندگان مي توانند در هنگام خريد وسايل برقي خانگي با دقت و توجه به حرف لاتين درج شده در اين قسمت از ميزان کارآيي و بازدهي دستگاه اطلاع يابند.  بخش پنجم، نمايانگر مصرف انرژي دستگاه بر اساس استاندارد ملي تدوين شده و در بخش آزمون استاندارد مي باشد و ساير بخشها بيانگر اطلاعات اختصاصي در مورد هر يک از وسايل مي باشد. به طور مثال بخشهاي ششم و هفتم در ماشين لباسشويي نشانگر ميزان قدرت پاک کنندگي و قدرت خشک کن دستگاه مي باشد و آخرين بخش نيز آرم مؤسسه استاندارد را نشان مي دهد. در شكل زیر نمونه اي از برچسب انرژي براي بخاري گازي نشان داده شده است. موارد مندرج در آن به قرار زير است:
1- نام توليدکننده
2- مدل بخاري
3- شاخص بازدهي کل خالص بخاري
4- مقدار عددي بازده کل خالص بخاري
5- مقدار مصرف ساليانه انرژي بر حسب مگاژول
6- معادل مصرف ساليانه گاز بر حسب متر مکعب
7- شاخص بازده در حالت تنظيم حداکثر
8- شاخص بازده در حالت تنظيم حداقل
9- مصرف پيلوت برحسب مگاژول بر ساعت
10- حداکثر توان خروجي بر حسب کيلو وات
11- نوع سوخت مصرفي
12- محل نشان استاندارد
13- سال اعتبار برچسب
 
   
  ::  فوائد استفاده از برچسب انرژي
   استفاده از برچسب انرژي مزايا و فوايد گوناگوني براي مصرف کنندگان اين گونه وسايل دارد که از آن جمله مي توان به موارد زير اشاه کرد:
1) انتخاب درست و آگاهانه مردم در هنگام خريد وسايل خانگي مصرف كننده انرژي
2) آشنا ساختن مصرف کنندگان با ميزان کارآيي و بازدهي وسايل
3) بهينه سازي و کاهش مصرف انرژي
4) کاهش هزينه انرژي مصرفي در خانواده ها
5) کاهش آلودگي محيط زيست
6) ارائه اطلاعات اختصاصي ويژه هر وسيله
7) ارائه اطلاعات مفيد در مورد وسايل شامل: علامت تجاري و نام شرکت سازنده، مدل دستگاه و نشان استاندارد

 

| نقشه سایت| © 2008 - 2018 Tarlan Pars Co| نمای قابل چاپ |

طراحی و پیاده سازی توسط ترلان پارس

براي مشاهده بهتر صفحه‌ها از Firefox استفاده کنيد !

هر گونه نسخه برداري و بهره برداري از مطالب و مندرجات اين سايت با ذکر نام منبع بلامانع است