انواع عايقهاي متداول در ساختمان و كاربرد آنها

از چه نوع عايقي بايد استفاده كرد؟
 جدول زير راهنماي انواع عايقهاي متداول در بخش ساختمان و نحوه كاربرد آنها است.

 

  نوع عايق
 
شرح
 
بام مسطح
 
بام شيبدار
 
سقف پيلوت
 
ديوار آجري
 
لوله آب گرم
 
ديگ آب گرم
 
قطعه اي

 
 
پشم

شيشه
 

اين ماده از ذوب شيشه و تبديل آن به الياف ريز توليد ميشود. اين الياف به صورت رول يا پانل در آمده و براي مصرف به بازار عرضه مي شوند. پشم شيشه در مقابل آتش مقاوم است.اين عايق انواع و كاربردهاي گوناگوني دارد و نصب آن مطابق دستورالعمل سازنده انجام ميشود. پشم شيشه به راحتي بريده شده و نصب ميگردد.    
پشم سنگ
 
ماده اوليه براي توليد پشم سنگ، مشهورترين سنگ آذرين يعني دياباز يا بازالت است. اين ماده بازمانده فعاليتهاي آتشفشاني است كه در ايران فراوان يافت ميشود. پشم سنگ از پشم شيشه متراكمتر بوده و داراي مقاومت گرمايي بيشتري است. پشم سنگ عايق صوتي خوبي نيز هست. توليد، عرضه و نصب اين عايق مانند پشم شيشه بوده و در برابر آتش بسيار مقاوم است.    
پتويي
 
پشم شيشه يا سنگ ويژگيهاي اين عايقها شبيه دو مورد بالاست. پشت اين عايقها معمولا با ورقه آلومينيومي پوشانده مي شود.  
پانل
 
پلي استايرن قالبي
 
صفحات صلبي هستند كه از دانه هاي ريز پلي استايرن تشكيل شده اند. اين صفحات هوا را درون خود حفظ ميكنند و اجازه عبور آب را نميدهند. اين عايقها مقاومت حرارتي بالايي دارند و جاي كمي ميگيرند و به سادگي بريده شده و نصب مي شوند. پلي استايرن قابليت اشتعال دارد بنابراين بايد بين ديواره ها يا عايقهاي غير قابل اشتعال مانند آجر، گچ و ورقه آلومينيومي نصب شوند. پلي استايرن قالبي نسبت به نوع حجيم شده از استحكام بالاتري برخوردار است.      
پلي استايرن حجيم شده
 
به شكل نيمه صلب است و از دانه هاي ريز پلي استايرن تشكيل شده است. رطوبت به سادگي در آن نفوذ ميكند. اين عايق بسادگي مشتعل ميشود بنابراين حتما بايد از دو طرف با مواد مقاوم به آتش پوشانده شوند.در بعضي كشورها اين صفحات با پوشش زينتي شبيه كاغذ ديواري يا گچكاري نيز عرضه ميشوند.
 
     
پلي استايرن حجيم شده با پوشش فلزي
 
همان پلي استايرن حجيم شده است كه از دو طرف با ورقه هاي آلومينيومي پوشانده شده است. خواص اين عايق مانند پلي استايرن حجيم شده است با اين تفاوت كه مقاومت حرارتي آن به دليل وجود صفحات بازتاباننده آلومينيومي افزايش يافته و در برابر رطوبت مقاوتر شده است.
 
     
انباشته
 
فيبر سلولز
 
با تبديل كاغذهاي باطله به كركهاي ريز توليد مي شود . به اين كركها ميتوان مواد ضد گسترش آتش افزود. استفاده از اين عايقها بعد از ساخته شدن ساختمان مشكل است بلكه بيشتر هنگام ساخت ساختمان بكار مي روند.
 
   
سرباره
 
سرباره جزو ضايعات صنعت ذوب آهن است. اين سرباره به شكل گرانول در مي آيد و در سقفهاي بتوني به كار ميرود.
 
   
بازتابنده
 
ورقه بازتابنده
 
اين ورقه ها از جنس آلومينيوم هستند كه با لايه اي از فايبرگلاس تقويت شده اند و به شكل رول به بازار عرضه مي شوند. معمولا به كمك رنگ، درخشندگي يك طرف از اين ورقه ها را از بين ميبرند. اين ورقه ها به خودي خود مقاومت حرارتي ناچيزي دارند. براي بالا بردن اين مقاومت ميتوان بين آنها و ديواره پشتي فاصله اي به اندازه 20 ميليمتر ايجاد كرد يا اينكه آنها را به همراه عايقهاي ديگر مانند پشم شيشه به كار برد. بايد توجه داشت كه وجود سوراخ در اين ورقه ها كارآيي آنها را به شدت پايين مي آورد ، همچنين بايد سطح اين ورقه ها تميز نگه داشته شود. از ورقه هاي بازتابنده براي جلوگيري از نفوذ بخار نيز استفاده ميشود.
 
     
ورقه هاي موجدار
 
اين ورقه ها به شكل موجدار توليد ميشوند و ميتوان آنها را كشيد و به اندازه مناسب در آورد.
 
     
ورقه هاي چند لايه
 
براي توليد اين ورقه ها، چند لايه ورقه آلومينيومي پوشش دار را بر روي هم قرار ميدهند و آنها را طوري به هم ميچسبانند كه بينشان حفره هايي از هوا ايجاد شود. وجود سوراخ در اين ورقه ها كارآيي آنها را به شدت پايين مي آورد. براي عايق كردن ساختمان در فصل زمستان معمولا دو يا سه لايه از اين ورقه ها مورد نياز است. نفوذ گرد و خاك به اين عايق ميتواند مقاومت حرارتي آن را كاهش دهد.
 
     
مصالح ساختماني
 
بتن سبك شده
 
از اين بتن ها براي توليد بلوكهاي سبك استفاده ميشود. حفره هاي هوايي كه درون بتن ايجاد ميكنند آنرا تبديل به يك ماده عايق حرارتي و صوتي ميكند و نيازي به استفاده از عايقهاي ديگر به طور جداگانه نيست. در ضمن اين بلوكها به آساني حمل ميشوند و قابل اشتعال نيز نيستند.
 
         
پلي استايرن حجيم شده به همراه بتن
 
در اين روش بلوكهاي تو خالي از جنس پلي استايرن حجيم شده با بتن پر ميشوند يا از بيرون بتن روي آنها پاشيده مي شود.
 
   
پانل هاي پيش ساخته
 
اين مصالح از مواد گوناگوني ساخته شده و به شكل موزاييك يا كاشي به بازار عرضه ميشوند. خصوصيات آنها بسته به نوع محصول بسيار متنوع است.
 
     


  
 

 

| نقشه سایت| © 2008 - 2018 Tarlan Pars Co| نمای قابل چاپ |

طراحی و پیاده سازی توسط ترلان پارس

براي مشاهده بهتر صفحه‌ها از Firefox استفاده کنيد !

هر گونه نسخه برداري و بهره برداري از مطالب و مندرجات اين سايت با ذکر نام منبع بلامانع است