چقدر عايق كاري لازم است؟

مقدار عايقكاري اجباري:
طبق قانون، تمام ساخت و ساز هايي كه در كشور انجام ميشود بايد مطابق مقررات ملي ساختمان باشد كه در سال 1370 به تصويب رسيده است. مبحث نوزدهم اين مقررات مربوط به انرژي و صرفه جويي در آن است كه اجراي آن از تيرماه سال 1381 اجباري شده است. بر اساس اين مقررات، مقاومت حرارتي اجزاي خارجي ساختمان نبايد از حد معيني پايينتر باشد.
 منظور از اجزاي خارجي ساختمان ، ديوار ها و سقفهايي است كه از يك طرف با محيط داخل ساختمان و از طرف ديگر با هواي آزاد در تماسند. بقيه ديوارها يا سقفها مانند ديوارهايي كه اتاقها را از هم جدا ميكنند يا سقفهاي بين طبقات شامل اين مقررات نمي شوند.
براي تعيين حد مجاز مقاومت حرارتي اجزاي خارجي، ساختمانها را به چهار گروه تقسيم ميكنند. اين دسته بندي بر اساس موقعيت جغرافيايي، نوع كاربري، اندازه شهري كه ساختمان در آن قرار دارد و زيربناي ساختمان انجام مي گيرد. سپس ميزان عايق مورد نياز در هر يك از اين گروه هاي چهارگانه تعيين ميشود.
رعايت اين حد اقل ها در ساختمانهايي كه از اين پس در مناطق شهري ساخته ميشوند الزاميست و شهرداري ها كه بر اجراي اين مقررات نظارت دارند،گواهي پايان كار را تنها در صورتي صادر ميكنند كه اين موازين رعايت شده باشد. بنابر اين اگر ميخواهيد ساختمان جديدي بسازيد يا پيش خريد كنيد حتما از پيمانكار خود بخواهيد اين مقررات را به طور كامل رعايت كند تا پس از پايان كار با مشكل روبرو نشويد.
عايقكاري بيش از مقدار اجباري:
همان طور كه گفته شد مبحث نوزدهم مقررات ملي ساختمان تنها حد اقل ها را تعيين كرده است، اما مي توان ساختمان را بيش از اينها هم عايق كرد و در نتيجه انرژي بيشتري صرفه جويي نمود. پيش از اجراي عايقكاري بايد هزينه هاي خريد و نصب عايق و صرفه جويي حاصل از اين كار را در نظر گرفت و اقتصادي ترين مقدار عايق را تعيين كرد.


چه چيز‌هاي ديگري را بايد در نظر داشت؟
رعايت اصول ايمني:
پشمهاي معدني ( پشم شيشه و پشم سنگ ) مي‌توانند بر روي پوست, چشم, بيني, گلو و ... حساسيت ايجاد كنند. بنابراين هنگام كار با آنها بايد لباس ويژه اي پوشيد.
فيبر سلولز نيز مي‌تواند در چشم و دستگاه تنفس حساسيت ايجاد كند. در صورت استفاده از فيبر سلولز بايد از مواد محدود‌كننده آتش استفاده كرد تا در صورت رسيدن شعله به آن, آتش گسترش پيدا نكند.
ورقه‌هاي بازتابنده مي‌توانند بازتابهاي خطرناكي داشته باشند از اين رو بايد از چشمها با وسايل ويژه محافظت كرد.
پلي‌استايرن ماده قابل اشتعالي است، از اين رو بايد از هر دو طرف توسط مواد مقاوم به آتش حفظ شود.
ميعان:
عايق‌كاري از دو جهت باعث كاهش ميعان مي‌شود:
1. عايق‌كاري باعث گرم‌تر شدن سطوح داخلي ساختمان مي‌شود از اين رو بخار آب موجود در هوا نمي‌تواند تبديل به مايع شود.
2. وجود لايه‌هاي غير‌قابل نفوذ در عايق ( آلومينيوم يا ... ) مانع از رسيدن بخار به سطوح سرد مي‌شود. نصب اين لايه‌هاي غير‌قابل نفوذ در تمام سقفها و نيز ديوارها در مناطقي كه دماي متوسط روزانه آنها از C °5 بالاتر نمي‌رود لازم است.


عايقكاري مناسب براي تابستان
يك عايقكاري خوب بايد به نحوي باشد كه مانع از حبس حرارت در داخل ساختمان شود نصب فويلهاي آلومينيومي در زير سقف مي‌تواند از نفوذ حرارت به داخل جلوگيري كند. عايقكاري به اين شيوه بويژه براي جاهايي كه آب و هوايي گرم و خشك دارند بسيار مناسب است.
عايقكاري صوتي:
براي جلوگيري از ورود سر و صدا به داخل ساختمان مي‌توان از عايقهاي متراكم تر استفاده كرد.
 

| نقشه سایت| © 2008 - 2018 Tarlan Pars Co| نمای قابل چاپ |

طراحی و پیاده سازی توسط ترلان پارس

براي مشاهده بهتر صفحه‌ها از Firefox استفاده کنيد !

هر گونه نسخه برداري و بهره برداري از مطالب و مندرجات اين سايت با ذکر نام منبع بلامانع است