بهينه سازی مصرف يخچال و فريزر

اين وسايل تقريباً يك پنجم انرژي را در خانواده مصرف مي نمايند. مصرف انرژي اين وسايل تا حد زيادي به اين بستگي دارد كه چه مقدار گرما به درون آنها نفوذ مي كند ، كه درمقابل بايستي با صرف انرژي بيشتر جبران گردد ، تا به برودتمورد نظر رسيده آنرا حفظ نمايد .

1-درهنگام خريد حتما به برچسب انرژي دستگاه توجه نماييد .

2- حجم يخچال و فريزر بايد باتوجه به نياز و تعداد افراد خانواده انتخاب شود . بطور مثال يك يخچال – فريزر 14 فوت براي يك خانواده 2 تا 4 نفري كافي مي باشد.

3-يخچال وفريزر را برروي سطح تراز و صاف قرار دهيد تا درب يخچال بطور كامل بسته شده و كاركرد درستي داشته باشد.

حتي الامكان يخچال و فريزر را در مكانهائي كه گرم نمي شوند قرار دهيد . دقت شود كه يخچال و فريزر نزديك اجاق و اجسام گرم و يا در معرض تابش مستقيم خورشيد قرار نگيرند .

5-نوار لاستيكي درب يخچال و فريزر را كنترل كنيد و در صورت كوچكترين نشتي هوا بلافاصله آنها را تعويض نماييد .

6- مراقب باشيد كه لوله هاي پشتيخچال و فريزر كه مخصوص هدايت گرما به بيرون هستند به خوبي در معرض جريان هوا قرار داشته و حداقل 20 سانتي متر با ديوار فاصله داشته باشند . گردگيري لوله هاي پشت يخچال و فريزر حداقل سالي دوبار انجام شود .

7-تنظيم صحيح ترموستات يخچال و فريزر نقش بسيار مهمي دركاهش مصرف انرژي اين وسايل خواهدداشت

لذاتوصيه مي شود ترموستات فريزر را بين 15 تا 18 درجه سانتي گراد زير صفر و درجهترموستات يخچال را بين 3 تا 4 درجه بالاي صفر تنظيم كنيد

8- چيدن مواد به صورت مرتب ودرجاي مخصوص در يخچال و فريزر ، باعث مي شود كه دسترسي به آنها آسان تر بوده و در هنگام گذاشتن يا برداشتن مدت كمتري درب آنها باز مانده و از نفوذ هواي گرم و مرطوب جلوگيري شود.

9- مواد غذايي گرم را ابتدا سرد نموده و سپس در داخل يخچال قرار دهيد .

10- مواد غذايي را در فريزر دسته بندي كرده و آنها را طوري در كيسه هاي فريزر قرار دهيد كههواي اضافي داخل آن وجود نداشته باشد.

11- از قراردادن ظرفهاي حجيم داخل يخچال خودداري كنيد چرا كه فضاي بي مورد اشغال كرده و به تبع آن باعث افزايش مصرف انرژي خواهد شد.

12- در اثر آب موجود در موادغذايي ويا بخار هوا ، در يخچال و فريـزر بـرفـك ايجـاد مي شود و هرچه برفك بيشتر شود مصرف انرژي نيز بيشتر مي گردد . بنابراين برفك هاي يخچال و فريزر را بطور منظم و در مقاطع زماني مناسب پاك نماييد .

13- باز وبسته كردن بيهوده درب يخچال و فريزر باعث افزايش مصرف انرژي ي شود.

14- پس ازهر بار شستشوي داخل يخچال ( مخلوط آب نيم گرم و جوش شيرين ) براي يكنواخت شدن دماي داخل يخچال – فريزر بايد چند ساعت با در بسته كار كنند.

"توانير"


 

 تأثیر استفاده از دستگاهی با رتبه بهتر
به منظور دسته‌بندی محصولات از نظر مصرف انرژی، رتبه‌بندی تعریف شده است که در آن محصولات به هفت دسته تقسیم می‌شوند.
 

 

A

B

C

D

E

F

G

متوسط یک رتبه بهبود

36.4%

20.0%

11.1%

10.0%

13.6%

12.0%

        

17.2%

 
انتخاب یخچال فریزر با یک رتبة انرژی بهتر تأثیر قابل توجهی در کاهش مصرف انرژی دارد. اگر چه پارامترهای مختلفی در این زمینه مؤثر هستند ولی تقریباً یک رتبه بهبود مصرف انرژی معادل 17درصد کاهش مصرف انرژی آن خواهد بود که این بهبود، مصرف انرژی خانوار را حدود7 درصد کاهش خواهد داد.
 
با رعایت نکات ذیل می‌توان مقدار قابل توجهی مصرف انرژی برق خود را کاهش داد:
1-      انتخاب دستگاه بهینه و متناسب با نیاز.(ابعاد مناسب و ترجیحا رتبه انرژی A یا B )
2-      محیطی که یخچال فریزر در آن قراردارد.(مثلا زیر تابش مستقیم خورشید نباشد)
3-      فاصلة اشیاء مجاور با یخچال فریزر. (جریان هوا از پشت یخچال وجود داشته باشد و ...)
4-      چگونگی استفاده از فضای داخلی یخچال فریزر.( جابجایی هوای داخلی مسدود نشود.)  
5-      تأثیر باز و بسته کردن درب یخچال فریزر روی مصرف انرژی و عملکرد یخچال.(تعداد دفعات باز و بسته کردن کاهش یابد. مدلهای آبسردکن دار و دارای درب فرعی مناسب‌ترند)
6-      نگهداری یخچال فریزر (برفک زدایی ، اطمینان از سالم بودن نوار درزبند، تمیز کردن و ...)
7-      اصلاح فرهنگ و دانسته‌های غلط.
 
استفاده منطقی از یخچال –فریزر
*     مصرف‎کنندگان بایستی در حد امکان در موقع خرید یخچال و فریزر از بین مدل‎های مشابه، یخچال و فریزری را انتخاب کنند که با توجه به برچسب انرژی، دارای بیشترین بازدهی و کارائی باشد.
 
*     برفک‎های یخچال و فریزر را بطور منظم آب کنید، زیرا با افزایش قشر برفک، مصرف انرژی بالا می‎رود، با انتخاب یخچال‎های مجهز به سیستم برفک آب‎کن اتوماتیک، مصرف انرژی بدون دخالت مصرف‎کننده، کاهش می‎یابد.
*     قرار دادن یخچال یا فریزر در مجاورت دستگاه‎های گرمازا مثل اجاق گاز، آب گرم‎کن، شوفاژ و همچنین زیر نور مستقیم خورشید، مصرف انرژی آنرا افزایش می‎دهد. در صورتی که امکان دیگری برای قرار دادن یخچال –فریزر در آشپزخانه وجود نداشته باشد، با یک پوشش مناسب (عایق حرارتی) دستگاه را از حرارت و گرما حفظ کنید.
*    فریزر را نیز می‎توان در پارکینگ یا زیرزمین قرار داد تا بازده انرژی آن در طول ماه‎های سردتر بیشتر شود و از افزایش بارهای سرمایی منزل نیز در طول ماه‎های گرمتر جلوگیری کند.
*     فضای پشت یخچال و فریزر برای گردش هوا، اغلب باید حداقل به اندازه 20 سانتی‎متر با دیوار فاصله داشته باشد. ضمناً لازم است لوله‎های پشت یخچال و فریزر حداقل سالی دو بار گردگیری شود. رعایت این موارد سبب انتقال حرارت بهتر بین هوا و لوله‎ها خواهد شد.
*     هنگامی که یخچال و فریزر بر روی یک سطح تراز و صاف قرار نمی‎گیرد باعث می‎شود تا در یخچال بطور کامل بسته نشود و کارکرد درستی نداشته باشد و در نهایت مصرف انرژی آن افزایش یابد.
*  مواد غذایی را پیش از سرد شدن کامل در یخچال و فریزر قرار ندهید و از گذاشتن همزمان مقدار زیادی مواد غذایی در یخچال و بویژه فریزر خودداری کنید. این کار سبب ایجاد فشار زیادی بر موتور یخچال و فریزر خواهد شد و مقدار زیادی انرژی برق هدر می‌رود.
 *    از کنار هم چیدن و چسباندن ظروف و مواد غذایی در داخل یخچال و فریزر پرهیز کنید. چون این کار گردش هوا را در داخل یخچال یا فریزر دچار اختلال کرده و سبب افزایش مصرف برق می‎شود.
*     جهت نگهداری مواد غذایی، پس از گذاشتن آنها در کیسه‎های فریزر، در آنها را به صورتی ببندید که دیگر هوای اضافی در داخل آن وجود نداشته باشد. در ضمن بر روی هر یک از کیسه‎ها برچسبی که حاوی مطالبی همچون نام مواد غذایی، نوع آن (سرخ شده، پخته، خام و ...) و تاریخ منجمد کردن باشد را بچسبانید. چنین برچسبی را با اطلاعات کلی‎تر شامل فهرست مواد غذایی داخل هر سبد، کشو، قفسه و یا طبقه نیز تهیه کرده و در محل مناسب بچسبانید. به این ترتیب دستیابی به مواد غذایی مورد نیاز بسیار آسان خواهد شد.
*     از باز و بسته کردن بیهودة درِ یخچال یا فریزر پرهیز کنید.
*     سعی کنید از منجمد کردن مواد غذایی و سبزیجات در فصل‎هایی که دسترسی به مواد غذایی تازه وجود دارد، حتی‎الامکان خودداری کنید.
*     نوار لاستیکی درِ یخچال و فریزر به مرور زمان انعطاف و کارآیی خود را از دست می‎دهد. توصیه می‎شود که سالی یکبار سالم بودن نوارها کنترل شود تا در صورت کوچکترین نشت هوا، نسبت به تعویض آنها اقدام گردد. برای این آزمایش از قرار دادن یک اسکناس بین در و بدنه استفاده نمایید اگر اسکناس محکم در جای خود قرار نگرفت، احتمالاً لاستیک‎های اطراف یخچال خراب شده‎اند.
*     از قراردادن انواع قوطی‎های کنسرو، رب گوجه فرنگی، گالن‎ها و بطری‎های حاوی شربت، ترشیجات، شیشه‎های مربا، عسل و ... در یخچال خودداری کنید. این کار باعث اشغال بی‎مورد فضای یخچال –فریزر و به تبع آن افزایش مصرف انرژی دستگاه خواهد شد.
*     افتادگی درِ یخچال یا فریزر به علت وزن آن به مرور زمان باعث جدا شدن نوار لاستیکی از بدنه می‎شود که می‎بایست نسبت به تعویض لولای در اقدام گردد تا از اتلاف انرژی به جهت خروج هوای سرد یخچال جلوگیری شود.
*     باید توجه داشت که تنظیم صحیح و به موقع ترموستات یخچال و یا فریزر با عنایت به مواردی همچون حجم و میزان مواد غذایی درون آنها، محل قرار گرفتن یخچال و فریزر و دمای محیط وسایل مزبور، نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی این وسایل خواهد داشت و به عبارتی تنظیم نادرست و یا عدم توجه به تنظیم به موقع ترموستات باعث فاسد شدن و یا یخ‎زدگی مواد غذایی و به تبع آن افزایش مصرف انرژی خواهد شد. 
*     در هنگام خرید به بسته شدن کامل درها و مرغوبیت و چسبندگی نوار لاستیکی درِ یخچال و فریزر دقت و توجه شود.
*     از گذاشتن بطری‎های حاوی نوشابه‎های گازدار در قسمت جایخی یخچال‎ها و یا قرار دادن آنها در قسمت فریزرِ یخچال –فریزرها جداً خودداری نمایید. این کار باعث می‎شود تا پس از انجماد کامل مایع در داخل بطری، درِ بطری باز شود و یا بر اثر فشار زیاد به بطری، بطری شکسته و مایع آن در داخل یخچال پراکنده شود. عدم رعایت همین موضوع باعث می‎شود تا حداقل زمانی بین 10 تا 15 دقیقه درِ یخچال –فریزر را برای تمیز کردن ناشی از ترکیدن بطری باز بگذاریم که خود باعث اتلاف انرژی خواهد شد.
 
*     از گذاشتن هرگونه پارچه، مقوا یا روزنامه بر روی طبقات یخچال باید جداً پرهیز کنیم، چون این کار از گردش هوا در یخچال جلوگیری می‎کند و مصرف برق آن را افزایش می‎دهد.

 

آشنایی با یخچال فریزر
اساس یک چرخه‌ی یخچال مکانیکی
اساس چرخه‌ی یخچال معمولی به طور طرحوار در شکل زیر نشان داده شده‌ است. درون `مدار` سرمایش، یک مبرد‌ سرد وجود دارد. طرف چپ مدار (شامل پیچه‌های خنک کننده‌ی درون یخچال) در دمای پایین و فشار کم می‌باشد. طرف راست (شامل پیچه‌های چگالنده‌ی خارج یخچال) در دمای بالا و فشار زیاد است. معمولاً ، هر دو طرف دارای مایع و بخار در تعادل فازی هستند. 
 متراکم کننده (کمپرسور) مبرد را به داخل می‌کشد ، آن را به طور بی‌دررو متراکم می‌کند ، و با فشار زیاد به چگالنده می‌دهد. در اینجا دمای مبرد بالاتر از دمای هوای اطراف چگالنده است ، به طوری که مبرد گرمای Qh را از دست می‌دهد و بخشی از آن به مایع تبدیل می‌شود. سپس مبرد به طور بی‌دررو به داخل تبخیر کننده و با آهنگی که توسط شیر انبساط کنترل می‌گردد منبسط می‌شود. وقتی مبرد منبسط شد ، به طور قابل ملاحظه‌ای خنک می‌شود ، آنقدر که مبرد‌ درون پیچه‌ی تبخیر کننده از اطراف خود خنک‌تر است. این مبرد گرمای Qc را از اطراف خود می‌گیرد ، آن‌ را خنک می‌کند و بخشی از مبرد تبخیر می‌شود. این مبرد سپس وارد متراکم کننده می‌شود تا چرخه‌ی دیگری شروع شود. متراکم کننده معمولاً با یک موتور الکتریکی به کار می‌افتد (شکل زیر) ، که به انرژی ورودی نیاز دارد و در طی هر چرخه روی مبرد کار W را انجام می‌دهد.

 
بهینه سازی مصرف انرژی یخچال فریزر
مقدمه
بدلیل مسائل اقتصادی و کمبود منابع انرژی، برای تأمین شرایط مطلوب زندگی، راهی بجز استفادة بهینه از وسایل رفاهی و افزایش کیفیت آنها باقی نمی‌ماند. نیاز به بعضی از این وسایل آنقدر زیاد است که بایستی آنها را در مجموعة ضروریات زندگی دسته‌بندی نمود. دور از ذهن نیست که آمار استفاده هر خانوار از یخچال و فریزر بیشتر از یک دستگاه باشد. اگرچه یخچال فریزر بطور دائم مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی مصرف انرژی آن دائم نیست. مصرف عمدة انرژی الکتریکی توسط کمپرسور صورت می‌گیرد. هر یخچال فریزر قسمتی دارد (ترموستات/کنترلر دما) که توسط آن دمای یخچال فریزر کنترل می‌شود و کمپرسور برحسب نیاز، روشن و خاموش می‌شود و به همین علت مصرف انرژی آن دائم نیست.
بطور متوسط یخچال فریزر 30% برق مصرفی یک خانوار را تشکیل می‌دهد و در صورت رعایت الگوی مصرف این عدد حدود 50% می‌باشد.
گروه‌های مختلفی می‌توانند باعث کاهش مصرف انرژی در این زمینه شوند که در ذیل به بررسی اجمالی هرکدام پرداخته می‌شود:
الف) سازندگان یخچال فریزر
با توجه به اینکه در داخل کشور از دانش فنی قدیمی برای ساخت یخچال فریزر استفاده می‌شود، و در دنیا بهینه‌سازی‌های بسیاری در سالهای اخیر انجام شده است، برآورد می‌شود بتوان 70% مصرف انرژی را به این صورت کاهش داد. سر فصلهای ذیل را در این زمینه می‌توان برشمرد:
1-      بهینه‌سازی مبرد.
2-      بهینه‌سازی کمپرسور.
3-      بهینه‌سازی عایقبندی
4-      بهینه‌سازی چیدمان قسمتهای داخلی.
5-      بهینه‌سازی قسمتهای جذب کننده و دفع کنندة گرما.
ب) استفاده کنندگان
چگونگی استفاده از هر وسیله اهمیت قابل توجهی دارد که بی اعتنایی به آن علاوه بر اینکه می‌تواند موجب ازبین رفتن وسیله شود، می‌تواند موجب کارآمد نبودن وسیله شود. مثلاً اگر یخچال فریزری که برای شرایط آب و هوایی سردسیر طراحی و ساخته شده است در منطقة گرمسیر بکار گرفته شود، نه تنها هیچ تضمینی برای سالم ماندن مواد غذایی درون آن نیست بلکه مصرف انرژی آن نیز بیشتر از مقدار اعلام شده خواهد بود و دستگاه نیز زودتر از حد معمول فرسوده خواهد شد.
بنابراین استفاده کننده هنگام خرید یخچال فریزر بایستی از فروشنده راهنمایی بخواهد و با دقت، دستگاه مناسب با نیاز خود را تهیه نماید.
درصورتیکه استفاده کننده بداند با رعایت چند نکتة کوچک چقدر می‌تواند مصرف برق خود را کاهش دهد، مسلماً نسبت به این موضوع مشتاق خواهد بود. نکاتی از قبیل:
1-      انتخاب دستگاه بهینه و متناسب با نیاز.
2-      محیطی که یخچال فریزر در آن قراردارد.
3-      فاصلة اشیاء مجاور با یخچال فریزر.
4-      چگونگی استفاده از فضای داخلی یخچال فریزر.
5-      تأثیر باز و بسته کردن درب یخچال فریزر روی مصرف انرژی و عملکرد یخچال.
6-      نگهداری یخچال فریزر (برفک زدایی ، اطمینان از سالم بودن نوار درزبند، تمیز کردن و ...)
7-      اصلاح فرهنگ و دانسته‌های غلط.
ج) فروشندگان
بدلیل آنکه استفاده کننده فقط هنگام خرید بایستی موارد مؤثر در انتخاب یخچال فریزر را بررسی کرده و تصمیم‌گیری نماید، منطقی است که فروشنده اطلاعات جامعی در این زمینه داشته باشد و صادقانه مشتری را راهنمایی نماید. مواردی از قبیل مصرف انرژی، شرایط اقلیمی، ظرفیت‌های یخچال فریزر ، ویژگیهای هر مدل و تأثیر آن در طولانی مدت و ...
فروشندگان بایستی دقت لازم را در مورد حقیقی بودن گواهی‌های محصول و تقلبی نبودن آن مبذول‌دارند.
د) کنترل کنندگان کیفیت
کیفیت هر محصول بوسیلة شاخص‌های تعریف شده‌ای سنجیده می‌شود. این شاخص‌ها توسط مراجع و سازمانهایی به محصول اعطا می‌شود. همواره در مراحل مختلف امکان تقلب و انحراف از واقعیت وجود دارد و مراجع ذی‌ربط می‌بایست اطمینان کافی را برای استفاده کننده ایجاد نمایند.
تأثیر استفاده از دستگاهی با رتبة بهتر
به منظور دسته‌بندی محصولات از نظر مصرف انرژی، رتبه‌بندی تعریف شده است که در آن محصولات به هفت دسته تقسیم می‌شوند.
انتخاب یخچال فریزر با یک رتبة انرژی بهتر تأثیر قابل توجهی در کاهش مصرف انرژی دارد. اگر چه پارامترهای مختلفی در این زمینه مؤثر هستند ولی تقریباً یک رتبه بهبود مصرف انرژی معادل 17درصد کاهش مصرف انرژی آن خواهد بود که این بهبود، مصرف انرژی خانوار را حدود 7 درصد کاهش خواهد داد.
| نقشه سایت| © 2008 - 2018 Tarlan Pars Co| نمای قابل چاپ |

طراحی و پیاده سازی توسط ترلان پارس

براي مشاهده بهتر صفحه‌ها از Firefox استفاده کنيد !

هر گونه نسخه برداري و بهره برداري از مطالب و مندرجات اين سايت با ذکر نام منبع بلامانع است