مديريت مصرف انرژي(گاز) در كشور

مديريت مصرف انرژي(گاز) در كشور(1)
يكي از مهمترين علل پديد آمدن مشكل كمبود گاز در فصول سرد، ضعف مديريت و نبود برنامه‌ريزي درست و اصولي است.
مقدمه:
امروزه نه تنها توسعه، بلكه ادامه زندگي نيز نيازمند انرژي است. در جهان امروز تامين انرژي از طريق حامل‌هاي متنوع چون نفت، گاز، فرآورده‌هاي حاصل از نفت وگاز، برق و انرژي‌هاي تجديدپذير صورت مي گيرد.
 
كشور ايران با دارا بودن 5/27 تريليون مترمكعب گاز طبيعي دومين كشور داراي ذخاير عظيم گازي در دنيا مي‌باشد؛ طي برنامه‌هاي دهه گذشته، تامين انرژي مناطق مختلف كشور، در راستاي تلاش براي جايگزيني فرآورده‌هاي نفتي با گاز طبيعي به منظور كاهش فشار يارانه‌هاي دولتي و مهار مصرف بي‌رويه فرآورده‌هاي نفتي بوده است.
 
اين روش تامين انرژي در كشور بدون در نظرگرفتن منافع ملي و ملاحظات مديريت بهينه انرژي، نه تنها انتخاب صحيحي نبوده بلكه با رشد و توسعه اقتصاد ملي و منافع كشور نيز در تضاد و تعارض بوده و به دليل عدم مديريت و برنامه ريزي صحيح عرضه و تقاضا مشكلات قابل توجهي در اين حوزه ايجاد نموده است.
 
بنابراين با توجه به نقش مؤثر انرژي در توسعه و رفاه اقتصادي و افزايش مصرف انرژي به موازات رشد و توسعه كشور عنايت به محدود بودن منابع و پيش‌گيري از مواجه شدن با بحران انرژي، لزوم مديريت صحيح مصرف انرژي(گاز) را ضروري نموده است.

مصرف انرژي در كشور
امروزه ضرورت آگاهي از توليد و مصرف انرژي گاز به ويژه در فصول سرد سال بر هيچ يك از مسئولان و مديران بخشهاي زيربط پوشيده نيست. زيرا شناخت دقيق و واقعي توليد و مصرف منابع گازي آنان را در امر مديريت و برنامه ريزي براي تامين و توزيع بهينه اين منبع حياتي كمك خواهد كرد.

برطبق آمارهاي موجود ميزان توليد و واردات گاز كشور در سال 1385 حدود 417 ميليون مترمكعب و ميزان مصرف كشور (مصرف داخلي، تزريق و صادرات به تركيه) 526 ميليون مترمكعب در روز بوده، بدين معنا كه در فصول سرد سال 85 بيش از 109 ميليون مترمكعب كمبود گاز در كشور وجود داشته است.
 
برطبق پيش‌بيني‌هاي كارشناسان، با ادامه روند فعلي، بدون در نظر گرفتن مصارف جديد نظير صادرات به هند و پاكستان و افزايش نياز تزريق و همچنين بي‌توجهي مسئولان اين حوزه به مقوله تبديلات گازي و صنايع انرژي‌بر، طي5سال آتي، توليد به 552 ميليون مترمكعب و مصرف به 744 ميليون مترمكعب خواهد رسيد.
 
بدين معنا كه كشور ما در 5 سال آتي با سالانه 192 ميليون مترمكعب كسري گاز روبرو بوده و به احتمال زياد در 12 سال آينده به زمره كشورهاي واردكننده گاز خواهد پيوست. در حاليكه طبق آمار و مستندات موجود (و نه برطبق حدس‌ها و پيش‌بيني ها) تنها با استفاده از سلول‌هاي خورشيدي در حوزه انرژي‌هاي نو مي ‌توان كليه انرژي موردنياز كشور را تامين نمود و گاز را به امور تزريق، صادرات و تبديل به فرآورده‌هاي با ارزش اختصاص داد.
 
بر اساس آمارهاي موجود، ميزان شدت مصرف انرژي در كشور ايران 17 برابر ژاپن ...
 

 

| نقشه سایت| © 2008 - 2018 Tarlan Pars Co| نمای قابل چاپ |

طراحی و پیاده سازی توسط ترلان پارس

براي مشاهده بهتر صفحه‌ها از Firefox استفاده کنيد !

هر گونه نسخه برداري و بهره برداري از مطالب و مندرجات اين سايت با ذکر نام منبع بلامانع است