eecm

Electrical Energy Consumption Management In Iran

 eecm.ir


مصرف بهینه برق

مديريت مصرف برق

مديريت مصرف برق به معناي مصرف نكردن نيست بلكه صحيح مصرف نمودن است. منظور ما كاهش رفاه جامعه نبوده بلكه هدف ما كاربرد منطقي و بخردانه از انرژي الكتريكي است. كارايي بيشتر ، هزينه كمتر با استفاده بهينه برق امكان پذير است.مديريت مصرف به زباني ديگر عبارت است از اعمال روشهاي مديريتي بر مصرف كنندگان انرژي الكتريكي و ارائه يك الگوي صحيح و مناسب جهت افزايش كارايي استفاده ازانرژي برق و بهره گيري از آن

 

ساعات اوليه شب، ساعات اوج مصرف برق است

بيشترين مصرف برق در 24 ساعت شبانه روز مربوطه به ساعات اوليه شب است. در اين ساعات با روشن شدن لامپها، حداكثر مصرف انرژي الكتريكي از نيروگاهها دريافت مي شود و اگر نيروگاهها توان توليد برق مورد نياز را نداشته باشند، باقطعي برق و خاموشي مواجه مي شويم. آيا مي دانيد براي روشن شدن فقط يك لامپ 100 وات رشته اي به سرمايه گذاري اوليه 100 دلار( معادل نهصد هزار ريال) و زماني حدود سه سال جهت احداث نيروگاه نياز است.

پس اگر هريك از مشتركين در سطح منطقه اصفهان فقط يك لامپ 100 رشته اي اضافي خود را خاموش كنند، ظرفيتي معادل 160 مگاوات آزاد و سرمايه گذاري معادل 1440 هزار ميليون ريال جهت احداث نيروگاه براي تامين برق فوق صرفه جويي خواهد شد!

برچسب انرژي

برچسب انرژي امروزه در اغلب كشورهاي جهان وجود دارد و مصرف كننده را با ميزان كارايي هر يك از وسايل انرژي برخانگي آشنا مي كند. همچنين اطلاعات اختصاصي مربوط به هر وسيله انرژي در اختيار مصرف كنندگان قرار مي دهد. برچسب انرژي از قسمتهاي مختلفي تشكيل شده است كه هر قسمت نمايانگر اطلاعاتي است. به طور مثال خريداران ماشين لباسشويي مي توانند با توجه به اين اطلاعات در هنگام خريد، دستگاهي را انتخاب كنند كه درمقايسه با ساير مدلهاي مشابه داراي كارايي و بازدهي بيشتري باشد.سه بخش اوليه برچسب كه در تمامي وسايل انرژي بر خانگي مشترك است به ترتيب نمايانگر علامت تجاري و نام شركت سازنده و مدل دستگاه مي باشد. بخش چهارم برچسب انرژي بوسيله 7حرف لاتين از A تا G درجه بندي شده است كه هر يك از حروف معرف درجه اي از كارايي دستگاه مي باشد.

حرف A نشانگر بيشترين بازدهي دستگاه و حرف G نشانگر كمترين بازدهي دستگاه است.بنابراين هرچه رتبه دستگاه بيشتر باشد كارايي آن نسبت به ميزان انرژي كه مصرف مي كند بيشتر است. مصرف كنندگان مي توانند در هنگام خريد وسايل برق خانگي با دقت و توجه به حرف لاتين درج شده در اين قسمت از ميزان كارايي و بازدهي دستگاه اطلاع يابند. بخش پنجم نمايانگر مصرف انرژي دستگاه است و ساير بخشها بيانگر اطلاعات اختصاصي در مورد هر يك از وسايل مي باشد. بطور مثال بخش هاي ششم و هفتم در ماشين لباسشويي نشانگر ميزان قدرت پاك كنندگي و قدرت خشك كن دستگاه مي باشدو آخرين بخش نيز آرم موسسه استاندارد را نشان مي دهد.

الگوي مصرف و عمر وسايل خانگي

بعضي از وسايل خانگي از قبيل يخچال و فريز با وجود كم مصرف بودن چون زياد از آنها استفاده مي شود در نتيجه بخش بزرگي از مصرف خانگي را تشكيل مي دهند.بعضي ديگر از اين وسايل مانند: لباسشوئي و جارو برقي بسيار پر مصرف هستند اما چون زان كوتاهي از آنها استفاده مي شود در كل مصرف خانگي سهم بزرگي ندارد.

انتخاب و استفاده صحيح و درست از وسايل خانگي نه فقط مصرف انرژي و در نتيجه هزينه هاي خانواده را كاهش مي دهد و سرمايه بزرگي را براي توسعه كشور خيره مي كند بلكه بر عمر اين دستگاهها نيز مي افزايد.

تمام دستگاههاي خانگي داراي عمر مشخصي هستند كه بر اساس تعداد ساعتهاي مصرف و در شرايط استفاده درست محاسبه مي شود.

بديهي است هر اندازه فشار مصرف برآنها كمتر باشد اين دستگاهها بيشتر عمر خواهند كرد.

اصلاح الگوی مصرف

:. اصلاح الگوی مصرف به یقین یکی از مهمترین دغدغه های یک جامعه در حال رشد می باشد .کشور ما بخاطر منابع غنی انرژی و ترویج روحیه مصرف گرایی بتدریج از مصرف مناسب و بهینه دور  شده است . فرهنگ صرفه جویی در عمق وجود مردمان ما وجود داشته است . حرمت نان و برنج از یادگاران این فرهنگ است . بچه که بودیم می گفتند اگر لبه نان را جدا کنی و دور بریزی در آن دنیا لبت را می برند و دور می ریزند! و یا اگر تکه ای نان روی زمین افتاده بود برمی داشتیم و به کناری می نهادیم تا زیر پا نباشد ..هر آنچه بود و گفته می شد در این جهت بود که اسراف نکنیم و هدر ندهیم ...

راههای اتلاف انرژی

بهينه سازی مصرف انرژی

 

| نقشه سایت| © 2008 - 2018 Tarlan Pars Co| نمای قابل چاپ |

طراحی و پیاده سازی توسط ترلان پارس

براي مشاهده بهتر صفحه‌ها از Firefox استفاده کنيد !

هر گونه نسخه برداري و بهره برداري از مطالب و مندرجات اين سايت با ذکر نام منبع بلامانع است