ماشین لباسشویی

روشهای کاهش مصرف انرژی در لباسشویی

  پیش از خرید به وجود علامت استاندارد ایمنی و برچسب مصرف انرژی دقت نمایید. موارد زیر نیز  می‎توانند در انتخاب شما مؤثر باشند :

v      ماشین لباسشویی باید با میزان فضایی که برای آن در نظر گرفته‎اید، متناسب باشد. ماشین لباسشویی‎هایی که درِ آنها از جلو باز می‎شود معمولاً عریض‎ترند و جای بیشتری می‎گیرند، اما امکان استفاده از فضای بالای آنها وجود دارد، در حالی که دستگاه‎هایی که درِ ورودی آنها از بالا است، معمولاً عرض کمتری دارند و جای کمتری را اشغال می‎کنند، اما فضای بالای آنها بدون استفاده باقی می‎ماند.

v      باید توجه داشت که ماشین لباسشویی چه امکاناتی برای شستشو به شما می‎دهد، امکان شستشو با آب سرد، امکان شستشو با درجة حرارت پایین آب و امکان تعیین تعداد دور آبکشی در دقیقه، از جمله امکانات مفیدی هستند که می‎تواند در کاهش مصرف برق ماشین لباسشویی بسیار موثر باشد.

v      میزان مصرف برق ماشین لباسشویی به کارخانة سازندة آن بستگی دارد، پرمصرف‎ترین ماشین‎های لباسشویی، 5/2 کیلووات ساعت برق مصرف می‎کنند و کم‎مصرف‎ترین آنها حدود 800 وات ساعت.

v      ماشین‎های با محور افقی بسیار کمتر از انواع ماشین‎های با محور عمودی آب مصرف می‎نمایند. بعضی از انواع ماشین‎های لباسشویی با محور افقی  فقط به اندازه  بقیه آب مصرف می‎نمایند لذا از میزان مصرف آب دستگاه نیز اطمینان حاصل نمایید. کارایی شستشو در ماشین‎های محور افقی نیز بیشتر است.

 

استفاده منطقی  از ماشین لباسشویی

            پیش از هر کار، دفترچة راهنمای استفاده از دستگاه را که توسط کارخانة سازنده تهیه می‎شود با دقت مطالعه نمایید و نکات پیشنهادی آن را در استفاده از دستگاه، مورد توجه قرار دهید. در استفاده از ماشین لباسشویی بایستی به نکات زیر توجه کرد:

v      بسیاری از ماشین‎های لباسشویی دارای یک برنامه شستشوی اقتصادی هستند که لباس‎ها را با کمترین آب، پودر و حرارت ممکن می‎شوید و مصرف برق دستگاه را کاهش می‎دهد. تا حد امکان از این برنامه و یا از برنامة شستشو با آب سرد استفاده کنید. کم کردن درجة حرارت آب برای شستشو، مثلاً از 90 درجه به 60 درجه نیز به میزان 10-15 درصد از مصرف برق می‎کاهد. درجة حرارت 90 درجه را معمولاً فقط برای لباس‎ها و پارچه‎های سفید و بسیار کثیف به کار می‎برند. لکه‎گیری لباس‎ها، در اغلب موارد به شما این امکان را می‎دهد که از برنامه‎های با آب سرد یا آب 40 تا 60 درجه استفاده کنید.

v      لباس‎های خیلی کثیف و با رنگ‎های روشن را از لباس‎هایی که رنگ‎های تیره‎ای دارند و کمتر کثیف شده‎اند تفکیک کنید و آنها را بطور جداگانه شستشو دهید.

v      فیلتر و دهانة پودر را بطور منظم تمیز کنید. توجه داشته باشید که تمیز کردن ماشین لباسشویی به کاهش مصرف برق و افزایش عمر مفید آن کمک می‎کند.

v      هر اندازه تعداد دورهای آبکشی در دقیقه بیشتر باشد اگر چه خشک شدن سریع‎تر لباس‎ها را موجب می‎شود، اما این کار منجر به افزایش مصرف انرژی ماشین لباسشویی خواهد شد. بنابراین اگر امکان خشک کردن لباس‎ها را در هوای آزاد و در زمانی طولانی‎تر دارید، بهتر است از دور کم آبکشی استفاده کنید.

v      از به کار بردن ماشین لباسشویی در ساعات پیک مصرف برق که به دلیل تقاضای زیاد, فشار بر شبکة برق شدید است، خودداری کنید.

v      استفاده از لوله‎کشی آب گرم برای استفاده در ماشین لباسشویی بسیار مفید خواهد بود. بسیاری از ماشین های لباسشویی دارای دو ورودی آب گرم و سرد می باشند در این صورت می توان از ورودی آب گرم بجای استفاده از المنت برای گرم کردن آب سرد استفاده کرد.

v      ماشین لباسشویی را تا حد ظرفیت آن پر نمایید. ظرفیت ماشین لباسشویی را بر حسب کیلوگرم بخوانید و لباس‎ها را متناسب با  ظرفیت دستگاه راه‎اندازی نمایید.

v      برای استفاده از خشک‎کن هرگز لباس‎ها را  بیش از حد خشک ننمایید آنها را وقتی کمی مرطوب هستند خارج کنید، در غیر این صورت چروک می‎شوند.

v      سعی کنید لباس‎ها را بطور طبیعی خشک نمایید ( استفاده از نور خورشید.)

اگر تعداد دفعات استفاده از ماشین های لباسشویی را در یک خانواده 4 نفره 3بار در هفته و هر بار را یک ساعت فرض کنیم ( با توجه به مصرف برق در یک سیکل شستشو حدود 1 کیلو وات ساعت )در طول سال یک ماشین لباسشویی 110 کیلووات ساعت برق مصرف می کند.

 
 آزمایشگاه ماشین لباسشویی

واحد ماشین لباسشویی در آزمایشگاه ملی صرفه جویی انرژی با هدف اجرای استاندارهای مربوط به عملکرد ماشین های لباسشویی و برچسب مصرف انرژی برای این وسیله در سال 1379 مورد بهره برداری قرار گرفت و تاثیر چشمگیری در زمینه کاهش مصرف انرژی ماشین های لباسشویی داشته است. بر اساس آزمون های انجام شده بروی 110 دستگاه لباسشویی تولید داخل از سال 1382 تا سال 1389 مشاهده می شود که میزان مصرف انرژی در طول این سالها روند کاهشی داشته است بطوری که متوسط شاخص مصرف انرژی در این وسیله از kWh/kg26/0 در سال 1382 به kWh/kg19/0در سال 1389 کاهش پیدا کرده است. در این آزمایشگاه آزمونهای مصرف انرژی، قدرت پاک کنندگی و خشک کنندگی لباسشویی مطابق استانداردهای ملی 1-3477  و 2-3477  صورت می گیرد که در نهایت منتج به ایجاد برچسب انرژی می شود.

برچسب مصرف انرژی برای ماشین های لباسشویی دارای سه بخش می­باشد.

      بخش اول بیانگر رتبه مصرف انرژیازAتا G، پر بازده تا کم بازده بر اساس استاندارد عملکرد ماشین های لباسشویی به شماره1-3477 و استاندارد برچسب مصرف انرژی به شماره 2-3477 است که میزان مصرف انرژی در یک سیکل کامل شستشو برنامه کتان 60 درجه سیلسیوس برای یک کیلو گرم لباس را مشخص می­نماید.  قسمت پایین بخش رنگی رتبه انرژی، میزان کل مصرف انرژی لباسشویی برای ظرفیت کامل این وسیله بصورت کیلووات ساعت را نشان می­دهد.

 

 

با توجه به استاندارد برچسب ماشین لباسشویی رتبه ماشین بر اساس میزان مصرف انرژی برای هر سیکل شستشو مطابق جدول زیر تعیین می شود.

 

 

 

گروه بازده انرژی

 

 انرژی مصرفی برای یک شست وشو (C) kwh/kg) )

 انرژی مصرفی یک  لباسشویی kg5 در یک شستشو ((kWh

 صرفه جویی متوسط سالانه حاصل از ارتقاء یک رتبه  (با فرض 3 بار شستشو در هفته)

A

C≤0.19

E≤0.95

kg5

kg7

B

0.19<C≤0.23

0.95<E≤1.15

 

 

kWh31.2

 

 

 

kWh43.68

C

0.23<C≤0.27

1.15<E≤1.35

D

0.27<C≤0.31

1.35<E≤1.55

E

031<C≤0.35

1.55<E≤1.75

F

0.35<C≤0.39

1.75<E≤1.95

G

  0.39<C

1.95<E

 
 

 

 

 

 

 

همانطور که از جدول نیز پیداست یک ارتقاء رتبه برای ماشین لباسشویی 5kg به طور متوسط معادل 200wh در یک سیکل شستشو صرفه جویی به همراه دارد. اگر تعداد دفعات استفاده از ماشین های لباسشویی را در یک خانواده 4 نفره 3بار در هفته در نظر بگیریم در طول سال یک ماشین لباسشویی 156 بار به کار گرفته میشود و صرفه جویی ناشی از ارتقاء یک رتبه در آن معادل خواهد بود با:
 
 
 
 2/31 کیلووات ساعت(با فرض ظرفیت 5kg).  

 

 

 بخش دوم مربوط به رتبه قدرت پاک کنندگی می­باشد. این رتبه بر اساس استاندارد فوق الذکرتعیین می­شود. به منظور تعیین این رتبه از بارهای استاندارد آزمون شامل حوله، ملحفه و روبالشی به همراه  نوارهای چرک برای شبیه سازی کثیفی­های موجود در لباسها استفاده می­شود. همچنین جهت مقایسه میزان پاک کنندگی و تعیین رتبه پاک کنندگی ماشین لباسشویی مبنایی در این آزمایشگاه وجود دارد که مشخصات آن کاملا بر اساس استانداردهای ذکر شده می­باشد. برای انجام آزمون، ماشین لباسشویی تحت آزمون و ماشین لباسشویی مبنا پس از بارگذاری (شامل بارهای آزمون گفته شده و نوارهای چرک) بروی برنامه ثابت کتان 60 درجه سیلسیوس بدون شستشوی مقدماتی تنظیم می­شوند. ترکیب پودر شستشوی مورد استفاده نیز در این استانداردها ذکر شده است. دمای آب ورودی به لباسشویی ها بروی 15 درجه سیلسیوس تنظیم می شود.  پس از آماده سازی، هر دو لباسشویی با هم شروع به کار می کنند و مصرف انرژی گفته شده در قسمت قبل برای کل مصرف انرژی موتور و المنت موجود در این وسیله برای گرم کردن آب تا دمای 60 درجه سیلسیوس محاسبه می شود. پس از اتمام سیکل شستشو نوارهای چرک شسته شده توسط ماشین لباسشویی مبنا و ماشین لباسشویی تحت آزمون خشک و اطو کشی شده و انعکاس نور آنها توسط دستگاه رفلکتومتر نسبت به سفیدی سنجیده می­شود و با هم مقایسه می گردد تا شاخص میزان پاک کنندگی برای این وسیله مشخص شود و نتیجه آن نیز بصورت رتبه انرژی Aتا Gاز پر بازده تا کم بازده تعیین می­شود.

 
 

بخش سوم در این برچسب نشان دهنده قدرت آبگیری دور تند می­باشد که این رتبه نیز ازAتا G، پر بازده تا کم بازده بر اساس استاندارد عملکرد ماشین های لباسشویی به شماره 1-3477 و استاندارد برچسب مصرف انرژی به شماره 2-3477 تعیین می­شود. جهت تعیین این رتبه بارهای آزمون گفته شده در قسمت قبلی(ملحفه، روبالشی،حوله و نوارهای چرک) قبل از بارگذاری لباسشویی وزن می­شوند. پس از اتمام سیکل شستشو بارهای آزمون دوباره توزین می­شوند و میزان آب باقی مانده در داخل آنها با مقایسه وزن آنها قبل و بعد از شستشو تعیین کننده رتبه قدرت آبگیری دور تند ماشین لباسشویی می باشد.

نصب برچسب مصرف انرژی از سال 1383 پس از تدوین استاندارد برچسب مصرف انرژی به شماره 2-3477 بروی تمامی نمونه­های ماشین لباسشویی تولید داخل و تمامی نمونه های وارداتی الزامی گردید. این آزمایشگاه پس از بهره برداری حدودا" از سال 1382 بصورت مستمر نسبت به انجام آزمون برچسب مصرف انرژی فعالیتهای خود را آغاز نمود. گزارشات کاملی در خصوص برچسب مصرف انرژی،  میزان پاک کنندگی و خشک کنندگی این وسیله در سالهای مختلف وجود دارد. تقریبا" از سال 1385 نمونه­های وارداتی نیز به نتایج موجود برای تولیدات داخل اضافه گردید که می­تواند این امر کمک بسیاری در خصوص مقایسه نتایج نمونه های تولید داخل و وارداتی داشته باشد. لازم به توضیح می­باشد که نمونه برداری ها توسط موسسه استاندارد ایران بر اساس قوانین و ضوابط مربوطه انجام می­شود.

 

 

 

 
 تکنیک های نوین بهینه سازی ماشین های لباسشویی

 

با توجه به افزایش آگاهی مشتریان از نیاز به محافظت محیط زیست و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، سازندگان ماشین های لباسشویی در چند سال گذشته مطالعاتی را آغاز کرده اند که در طراحی هایشان مصرف آب و انرژی برق ماشین های لباسشویی را کاهش دهند.

 

سیستم موتور پربازده برای ماشین لباسشویی

آخرین  دستاورد در طراحی ماشین های لباسشویی جایگزینی سیستم درایو رایج با درایو های بدون جاربک با کنترل الکترونیکی است.در گذشته دو نوع سیستم درایو برای ماشین های لباسشویی استفاده می شد. نوع قدیمی تر آن از موتورهای القایی ACدو سرعته با کنترل الکترومکانیکی استفاده می کرد. این نوع سیستم درایو در ماشین های جدید استفاده نمی شود و فقط در انواع مدلهای بسیار ارزان پیدا می شود. در حال حاضر بیشتر ماشی های لباسشویی از موتورهای یونیورسال جاروبکدار با کنترل TRIACاستفاده می کنند. به هر حال با ظهور قطعات الکترونیکی جدید این درایورها خارج از رده می شوند.  نسل جدید ماشین های لباسشویی با موتورهای سه فاز بدون جاروبک طراحی می شوند. بهترین کاندید برای این جایگزینی موتورهای سه فاز القایی AC  و موتورهای سینوسی القای دائم هستند. هر دوی این موتورها نیاز به الگوریتم پیچیده برای توابع کنترلی و روشهای مبتنی بر میکروکنترلر دارد. برای این منظور قطعات برپایه DSP  به دلیل پردازش سیگنال بلادرنگ کنترل موتورهای AC  ترجیح داده می شوند.

 

شکل بالا مدار کنترل سه فاز با استفاده از کنترلرخانواده    56F801x/56F802x شرکت نیمه هادی Free Scaleرا نشان می دهد. از مشخصات مهم درایو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-          موتور القایی سه فاز AC

-          سرعت سنج مقرون به صرفه بر روی محور موتور جهت اندازه گیری سرعت

-          آلگوریتم کنترل بردار مستقیم

-          رنج سرعتrpm 18000-0 ( سرعت موتور) وrpm1800-0 (سرعت درام)

-          باز سازی جریان سه فاز از روی مقاومت شانت باسDC

-          کنترل کاهش سرعت و ترمز بدون بازگشت

-          کترل حداقل تلفات

-          حفاظت در برابر اضافه ولتاژ، کاهش ولتاژ و اضافه جریان

-          آشکارسازی عدم تعادل، در دور تند خشک کن

-          پیاده سازی آلگوریتم شستشو

o        چرخش(شستشو)

o        آشکارسازی عدم تعادل

o        دور تند( خشکن)

-          رابط کنترل  سریالRS232

برای کاربردهای ماشین لباسشویی ها یک رنج وسیع از عملکرد سرعت نیاز است. برای سیکل شستشو سرعت درام از rpm40   تا rpm40- تغییر می کند و برای دور خشک کن سرعت درام می تواند تا rpm1900 زیاد شود. علاوه بر رنج وسیع سرعت لازم است که برای افزایش بازده شستشو سرعت ماشین بسیار دقیق کنترل شود. در زمان شستشو در بارکامل تغییرات سرعت نباید از rpm3 +/- بیشتر شود برای این منظور درایور از یک سیستم کنترل سرعت PIDحلقه بسته استفاده می شودطراحی این درایو رنج وسیعی از سرعت موتور از RPM18000-0 را پوشش می دهد. همچنین برای رنج وسیعی از بار بهینه شده است. از دیگر قابلیت های آن گشتاور راه اندازی بالایی است که موجب می گردد موتور با درام پر از بار به گردش در آید.اینها الزامات سختی هستند که به نام آلگوریتم کنترل با کارایی بالا شناخته می شوند.

از دیگر مشخصه های مهم یک درایو ماشین لباسشویی ترمز موتور است که می تواند به میزان زیادی زمان لازم برای توقف درام را کاهش دهد به این منظور از یک روش ترمز بدون بازگشت برای نگاه داشتن درام بعد از اتمام دور تند خشک کن استفاده می شود. این روش بهمراه آلگوریتم حداقل تلفات موجب می گردد تا موتور لباسشویی در نقطه بهینه عمل کند و در نتیجه میزان قابل توجهی انرژی ذخیره شود.

سرعت دور تند درام از دیگر پارامترهای مهم و عامل تفاوت ماشین های لباسشویی است.امروزه ماشین های لباسشویی با دور تند تا rpm1900 تبلیغ می شوند. بالاتر رفتن سرعت به معنی نیروی گریز از مرکز بیشتر و خارج شدن بهتر آب از لباسها و کوتاه شدن زمان آبگیری و درنتیجه کوتاه شدن زمان خشک شدن است. برای سرعت های بالای دورتند نیاز است تا لباسها در درام به شکل یکنواختی پخش شوند تا از لرزش ماشین لباسشویی جلوگیری کنند. یک آلگوریتم  عدم تعادل را می توان بشکل مستقیم از طریق استفاده از لرزه سنج پیاده کرد ویا می توان عدم تعادل را به شکل غیر مستقیم با مشاهده خطای سرعت، ریپل گشتاور و جریانهای موتور آشکارسازی نمود. 

 

در پایان نتیجه می شود که درایو القایی ACسه فاز با استفاده از آلگوریتم های کنترل با کنترلر های ترکیبی DSP/MCU  می توانند حداکثر کارایی را با حداقل مصرف انرژی ایجاد کنند.

این تکنولوژی در آینده ای نزدیک نسل جدیدی از لباسشویی های رده بالا را به دنیای تکنولوژی عرضه می کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 آینده ای نزدیک نسل جدیدی از لباسشویی های رده بالا را ایجاد می کند.

فازی لاجیک

در حال حاضر ماشین های لباسشویی فازی لاجیک  رواج بسیاری پیدا کرده اند. فوائد اصلی این ماشین ها عبارتند از: کارایی، فراورش و هزینه پایین. فازی لاجیک، فرایند شستشو، میزان آبگیری، دمای آب، زمان شستشو، عملکرد آب کشی و سرعت دور تند را کنترل می کند. این عملیات باعث بهینه شدن طول عمر ماشین لباسشویی می شود. در مدلهای پیش رفته تر ماشین لباسشویی میزان بار را وزن می کند( در نتیجه نمی توان از ظرفیت نامی لباسشویی بیشتر بارگذاری کرد)، در رابطه با میزان شوینده مورد نیاز راهنمایی می کند، جنس پارچه لباس و سختی آب را تشخیص می دهد و حتی پودری و یا مایع بودن شوینده را چک می کند. حتی برخی از این ماشین ها از تجربیات گذشته استفاده کرده برنامه ها را به حافظه می سپارند و آنها را تنظیم می کنند تا در هزینه ها صرفه جویی شود.  و مدار تشخیص خطا درصورت بروز هر مشکل آنرا به نمایش می گذارد. شما می توانید این کد را به مرکز سرویس اعلام کنید تا تعمیرکار با تجهیزات درست در کوتاهترین زمان برای رفع مشکل مراجعه کند. ماشین هایی که دارای میکروپروسسور فازی لاجیک هستند می توانند در زمان ایجاد تکنولوژی جدید یا برنامه جدید به روز شوند. وقتی شبکه شدن خانگی به حقیقت بپیوندد این سیستم ها می توانند برنامه های جدید را دانلود کنند و یا با اتصال مستقیم به اینترنت خطایابی شوند.اکثر ماشین های فازی لاجیک دارای کنترل لمسی و گزینه های  ذخیره انرژی هستند که مصرف توان را کاهش می دهد.سنسورهای داخلی  در هر زمان شرایط داخل ماشین را مانیتور کرده  و عملکرد را به صورتی که بهترین شستشو را داشته باشیم تنظیم می کنند. در برخی انواع این ماشین سنسورهای tangle   وجود دارد که میزان درهم رفتگی و گیرکردن البسه را مشخص می کند و با تنظیم آب از در هم گیر کردن پارچه ها جلوگیری کرده و باعث تمیز شستن لباسها می شود.در برخی دیگر از انواع این ماشین ها گزینه ای به نام "suds free"وجود دارد که از یک سنسور فشار استفاده می کند تا صورتی که  از مواد شوینده زیادی استفاده شده است میزان کف صابون اضافی را در ماشین آشکار کند.  همچنین گزینه حذف کف میزان کف را آشکار کرده و متناسب با آن یا حرکات محرک را کاهش داده  و یا آب کشی اضافی انجام می دهد. فازی لاجیک اندازه  کثیفی و یا چربی را مشخص کرده، میزان آب و یا صابون، سرعت چرخش و پارامترهای دیگر را مشخص می کند. همچنین بار را دوباره متعادل می کند تا ا ز چرخش صحیح اطمینان حاصل کند. در غیر این صورت در حالت عدم تعادل از سرعت می کاهد. بعلاوه توزیع با ر شستشو نویز چرخش را کاهش می دهد. فازی لاجیک عصبی از سنسورها ی نوری استفاده برای تشخیص کثیفی در آب ، سنسورهای پارچه برای تعیین نوع پارچه و تنظیم سیکل شستشو استفاده می کند.

"سابا"

 

 

 

| نقشه سایت| © 2008 - 2018 Tarlan Pars Co| نمای قابل چاپ |

طراحی و پیاده سازی توسط ترلان پارس

براي مشاهده بهتر صفحه‌ها از Firefox استفاده کنيد !

هر گونه نسخه برداري و بهره برداري از مطالب و مندرجات اين سايت با ذکر نام منبع بلامانع است