طراحی ماشین تولید همزمان برق و حرارت "CHP" در پژوهشکده نفت

یکشنبه 31 خرداد 1394, 08:40:00 Categories: مدیریت مصرف برق

رئیس پردیس محیط زیست و انرژی پژوهشگاه نفت از طراحی ماشین تولید همزمان برق و حرارت میکرو CHP برای نخستین بار با روش طراحی مهندسی معکوس خبر داد.
ترکی در حاشیه مراسم معرفی آخرین دستاوردهای پژوهشی و طرح های تحقیقی پژوهشکده نفت گفت: با کارفرمائی شرکت بهینه سازی مصرف سوخت ،بحث طراحی و ساخت میکرو سی اچ پی مطرح شد.
وی افزود: این ماشین ضمن بهینه سازی مصرف، قابلیت تولید برق و حرارت را همزمان دارد و موجب افزایش راندمان 60 تا 70 درصد می شود.
ترکی گفت: 50 درصد طراحی و تولید را رفته ایم و با یکی از شرکت های زیر مجموعه طراحی موتورهای خودرو (ایپکو )در حال همکاری هستیم تا با استفاده از موتورهای تولید داخل تغییراتی در این موتورها ایجاد شود.
وی افزود: موتورهای میکرو سی اچ پی باید طول عمربالا با کارکرد چند هزار ساعت کار مستمر داشته و دیگر صدای ان هم کم باشد .
وی گفت: نخستین نمونه آزمایشی آن تا هفت هشت ماه دیگر راه اندازی می شود و با نهائی شدن ان شرکت های موتور ساز باید وارد مرحله تولید انبوه شوند.
مسئول این طرح نیز در مصاحبه با خبرنگا خبرگزاری صدا و سیما گفت: دستگاه یا ماشین میکرو سی اچ پی بطور همزمان برای مصارف خانگی تا زیر 30 کیلو وات برق تولید و همزمان از حرارت اگزوز دستگاه برای گرم کردن آب استفاده می کند و مجموعه راندمان حرارتی و الکتریسیته به 75 درصد می رسد.
حبیبی با اشاره به اینکه این ماشین به جای سیستم شوفاز استفاده می شود، افزود: هرچه سایز دستگاه بزرگتر باشد تولید حرارت بیشتر است و برای یک اپارتمان پنج طبقه یک دستگا میکرو سی اچ پی کافی است.
وی گفت: میکرو سی اچ پی یک محصول راهبردی است و نمونه خارجی آن حدود 130 تا 150 میلیون تومان بر اساس برندهای مختلف قیمت دارد و ما در پی آن هستیم که آنرا به نصف قیمت برسانیم.
مجری این طرح علمی پژوهشکده نفت گفت: بازار هدف ما در استفاده از این دستگاه یک میلیون خانوار است و تا 18 ماه اینده نهائی می شود. CHP مخفف عبارت Combined Heat and Power به معنای تولید همزمان برق و حرارت با یک نوع سوخت و موارد استفاده آن جایگزینی دیگ حرارتی در سیستم های حرارتی مرکزی آبی با استفاده از شوفاژ، جایگزینی دیگ حرارتی در سیستم های حرارتی مرکزی با استفاده از فن کویل ، تولید آب گرم مصرفی مجموعه، تولید بخار مصرفی تاسیسات در صنایع کوچک و متوسط و بیمارستان هاو فراهم کردن حرارت مورد نیاز برای سیستم های مرکزی تولید سرما (Absorption chillers) است.
در سال های اخیر سیستم های CHP به علت افزایش قیمت سوخت های فسیلی و اثرات گازهای گلخانه ای واجد شرایط مشوق های دولتی زیادی شده و محبوبیت بالایی را داراست، عمر مفید این دستگاه ها حداقل 20 سال است.

| نقشه سایت| © 2008 - 2018 Tarlan Pars Co| نمای قابل چاپ |

طراحی و پیاده سازی توسط ترلان پارس

براي مشاهده بهتر صفحه‌ها از Firefox استفاده کنيد !

هر گونه نسخه برداري و بهره برداري از مطالب و مندرجات اين سايت با ذکر نام منبع بلامانع است