صنايع بار برق مصرفي خود را چگونه مديريت كنند؟

یکشنبه 31 خرداد 1394, 10:17:00 Categories: مدیریت مصرف برق

به گزارش پايگاه خبري توانير، بخش صنعت در حال حاضر دو سوم از بار مصرف برق كشور را به خود اختصاص داده است.
اگرچه بخش صنعتي به لحاظ تعداد تنها 206 هزار مشترك از ميان مشتركان حدود32 ميليوني برق كشور را در خود جاي داده است، اما همين تعداد اندك، 34 درصد از برق كشور را مصرف مي كنند.
در حقيقت وجود صنايع پرظرفيت و پرمصرفي مانند كارخانه هاي ذوب آهن و مجتمع هاي توليد آلومينيوم و... توجيه كننده اين ميزان مصرف بالادر بخش صنعت كشور به شمار مي رود.
گذشته از آنكه بالا بودن ميزان مصرف برق در بخش توليد، خود يكي از نشانه هاي توسعه يافتگي كشور به شمار مي رود، اما وجود پتانسيل هاي فراوان مديريت مصرف در اين بخش، گواهي است براين كه صنايع مي توانند با مديريت مصرف برق، هزينه هاي توليد كالاها و محصولات خود را كاهش دهند.
نحوه مديريت مصرف برق در بخش صنعت

درواقع بارمصرفي برق صنعتي را مي توان به 4 بخش روشنايي، فرآيند توليد،گرمايش و سرمايش و بارهاي متفرقه تقسيم كرد.
دربخش روشنايي صاحبان صنايع مي توانند تا حدامكان از نور طبيعي استفاده و با نصب پنجره هاي مناسب و رنگ آميزي روشن ديوارها ، از نياز به نور مصنوعي در روز بكاهند.
يا آنكه در صورت امكان روشنايي موضعي براي فرآيند توليد به كار گرفته شود و در عين حال استفاده از لامپهايي با بازدهي بيشتر و مصرف كمتر مورد بررسي و اقدام قرار گيرد. استفاده از چشم الكترونيكي و تايمر براي روشنايي معابر و محلهايي كه نياز به نور دائم ندارند نيز مي تواند به عنوان راهكار مناسبي براي كاهش ميزان مصرف برق صنايع مورد بررسي قرار گيرد.
اما مهمترين ميزان برق در بخش صنايع در فرايند توليد و دستگاه هايي كه مستقيما در امر توليد دخالت دارند، به مصرف مي رسد. مهمترين عناصر مصرف كننده انرژي الكتريكي در اين دستگاهها ، موتورها و كوره هاي الكتريكي هستند. صاحبان صنايع مي توانند امكان استفاده از موتورهايي با دور قابل تنظيم را بررسي كنند.
در صنايع بايد دقت شود كه موتورها با ولتاژ اسمي خود كار كنند. در اين رابطه مي توان از تنظيم كننده هاي ولتاژ تغذيه استفاده كرد، زيرا تغيير در ولتاژ تغذيه مي تواند باعث افزايش تلفات انرژي شود .
با توجه به اينكه موتورها در محيط خنك بهتر كار مي كنند بايد محيط كار آنها طوري در نظر گرفته شود كه گرماي ايجاد شده توسط موتورها به راحتي تهويه شود چرا كه گرماي محيط در ميزان تلفات انرژي موتور نقش دارد .
اما در كوره هاي الكتريكي نيز به عنوان ديگر بخش پرمصرف در بخش صنعت و در فرايند توليد، مي تواناستفاده از سيستم هاي كنترل اتوماتيك و نصب تجهيزات مناسب كنترل مصرف برق در كوره ها را مورد دقت بيشتر قرار داد.
صاحبان صنايع در راستاي افزايش بازده كارخانه خود مي توانند استفاده از طرحهاي جديد كوره هاي كم مصرف و پر بازده را بررسي كنند.
همچنين استفاده از روش هاي پيش گرمايش مواد، عايق بندي مناسب، تنظيم جريان و ولتاژ مناسب، در جهت افزايش راندمان كوره ها و افزايش سرعت تخليه كوره از ديگر مواردي است كه رعايت آنها مي تواند باعث كاهش مصرف برق واحدهاي صنعتي و در نتيجه كاستن از هزينه ها و ا فزايش سود آنها شود.

| نقشه سایت| © 2008 - 2018 Tarlan Pars Co| نمای قابل چاپ |

طراحی و پیاده سازی توسط ترلان پارس

براي مشاهده بهتر صفحه‌ها از Firefox استفاده کنيد !

هر گونه نسخه برداري و بهره برداري از مطالب و مندرجات اين سايت با ذکر نام منبع بلامانع است