سیستم مدیریت ساختمان (BMS)

1.     سیستم مدیریت ساختمان(BMS) چیست؟ Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان با بکارگیری از آخرین تکنولوژی ها در صدد آن است که شرایطی ایده آل ، همراه با مصرف بهینه انرژی در ساختمان ها پدید آورد.

این سیستم ها ضمن کنترل بخشهای مختلف ساختمان و ایجاد شرایط محیطی مناسب با ارائه سرویس های همزمان ، سبب بهینه سازی مصرف انرژی ، سطح کارایی و بهره وری سیستم ها و امکانات موجود در ساختمان می شود. کنترل و دسترسی به سیستم با استفاده از نرم افزارهای مربوطه از هر نقطه در داخل ساختمان و خارج از آن از طریق اینترنت مقدور می باشد.

هم اکنون نیمی از ساختمانهای بالای 10000 متر مربع در سطح کشور آمریکا که در انها از انواع سیستمهایBMS استفاده شده است، چیزی بالغ بر 10 درصد کل انرژی مصرفی در ساختمانهای بالای 10000 متر مربع را صرفه جویی می کنند. در صورتیکه که استانداردهای بین المللی در کلیه پروسه های نیازسنجی، طراحی، نظارت و اجرای سیستم رعایت شده و در طول بهره برداری از سیستم آموزشهای بومی لازم در اختیار بهره برداران و گروه نت ساختمان قرار گیرد، می توان به میزان مورد انتظار باعث ایجاد کاهش در مصرف انرژی گردید.

2.       مزایای بهره گیری ازBMS

هدف اصلی به کارگیریBMS در ساختمانها بهره گیری از مزایای اقتصادی و کاهش مصرف انرژی و ایجاد فضای امن و آرام در آنهاست. عموم مزایا و نتایج بهره برداری از BMS عبارتند از:

*        ایجاد محیطی مطلوب برای افراد حاضر در ساختمان.

*        استفاده بهینه از تجهیزات و افزایش عمر مفید آنها.

*        ارائه سیستم کنترلی با قابلیت برنامه ریزی زمانی عملکرد.

*        کاهش چشمگیر هزینه های مربوط به نگهداری و تعمیرات.

*        بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی.

*        عدم نیاز به پیمانکار دائمی ساختمان.

*        امکان مانیتورینگ و کنترل تمامی نقاط تحت کنترل از طریق یکPC ، موبایل یا اینترنت

*        با توجه به یکپارچه سازی مدیریت تأسیسات و سیستمهای مختلف در ساختمان ، تمام تجهیزات بصورت هماهنگ کارکرده و امکان تداخل و بروز مشکلات ناشی از عدم هماهنگی از بین می رود.

*        امکان گرفتن گزارش های آماری از تمامی تجهیزات و عملکرد آنها به منظور بهینه سازی مصرف و عملکرد

http://novin-bms.com/upload/editor_photo/1252159595bms-all-1.jpg

3.      اجزاء و مشخصات راه حلهایBMS Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

طراحان سیستمهای مدیریت ساختمان باید تصمیم بگیرند که:

*        استراتژی مناسب برای پیاده سازی سیستم کدام است؟

*        چه نوع سیستم و با چه مشخصاتی را انتخاب کنند؟

*        از چه پروتکل ارتباطی برای ارتباطات بهره بگیرند؟

*        و اینکه آیا اینترفیسWEB را به سیستم اضافه کنند یا نه؟

5.      استراتژی های مناسب سیستمBMS در کاهش مصرف انرژی:

معروفترین روشهای به کار گرفته شده توسط طراحانBMS عبارتند از:

-         خاموش و روشن کردن تجهیزات بر اساس جداول زمانبندی کارکرد،

-         Lock out یا بهره برداری از تجهیزات در صورت نیاز و ضرورت.

-         بهره برداری از می نیمم ظرفیت مجاز در بهره برداری از تجهیزات(Resets).

-         محدود کردن تقاضا یاDemand Limiting که موجب قطع برق تجهیزات در صورت بارگذاری بیش از حدود تعیین شده، خواهد شد.

-         مونیتورینگ وضعیت تجهیزات توسط اپراتورهای آموزش دیده و بهره برداری از داده ها در رفع مشکلات تجهیزات و بررسی عمکلرد موثر آنها.

6.      انواع سیستمهای کنترل:

سیستمهای کنترل ساختمان(BAS) عموماً در دو دسته بندی قرار میگیرند:

-         کنترل مستقیم دیجیتالی(Direct Digital Controls) یاDDCکه سیگنالهای الکترونیکی را از طریق کامپیوتر دریافت کرده و با پردازش در کنترلرها برای کنترل مستقیم سیستمها مورد استفاده قرار می دهند. پیش از این و در ساختمانهای قدیمی به جای استفاده از سیگنالها و تغذیه الکترونیکی، دمپرها وactuator ها را با هوای فشرده و روش پنوماتیکی کنترل می کردند.

-         کنترلStand-alone:که در آن هر سیستم به طور مجزا و بدون اتصال بهBAS دارای کنترلرهایی است که عموماً از پیچیدگیهای زیادی برخوردارند و امکان اتصال آنها از طریق پروتکلهای استاندارد ارسال داده به مرکز کنترل یا سیستمBMS وجود ندارد. نظیر سیستمهای کنترل پکیجهای چیلر

 Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

http://novin-bms.com/upload/editor_photo/1252159618bms-all-2.jpg

 Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

سیستمهای کنترلDDC مزایای زیادی نسبت به کنترلStand-alone دارند که از آن جمله می توان به تولید فیدبکهای بیشتر، امکان مونیتورینگ و ایجاد سیستم کنترل متمرکز و یکپارچه در سیستمهای کنترلDDC اشاره نمود.

7.      استانداردها و پروتکلهای ارتباطی:

دو نوع سیستم ارتباطی اصلی برای سیستمهایDDC وجود دارد:

-         پروتکلهای اختصاصی، که در صورت استفاده از آنها تجهیزات در یک بخش خاص سیستم می توانند تنها با تجهیزات دیگری از همان برند اتصال پیدا کنند و امکان برقراری ارتباط ساده و مستقیم با تجهیزات تهیه شده از سایر برندها را ندارند. البته چنین سیستمهای به سرعت در حال حذف شدن از بازار تجهیزاتBMS هستند چرا که دست کاربران را برای توسعه سیستم می بندند. اما مزیت این سیستم در بحث پشتیبانی است. چراکه تنها یک کارخانه سازنده و یک برند مسوول عملکردها و خطاهای سیستم است.

-         پروتکلهای باز، که در آنها از پروتکلهای ارتباطی شناخته شده استاندارد که عموماً در اسناد علمی منتشر شده اند ، استفاده می شود که برای تمام تولیدکنندگان باز است. ASHRAE که نام انجمن مهندسی سیستمهای گرمایش و سرمایش آمریکا است در سال 1995 استانداردی باز با نامBACnet را منتشر کرد که مبنای طراحیهای اکثر تولیدکنندگان سیستمهایBAS قرار گرفت. استاندارد باز دیگری از این نوع با نامLonworks هم وجود دارد که البته با استقبال چندانی روبرو نشده است.

به دلایل بسیاری استفاده از پروتکل باز و استانداردBACnet دارای مزیت است از آن جمله می توان به اطمینان از عملکرد تجهیزات برندهای مختلف در کنار هم بر اساس استاندارد BACnet، ایجاد فضای رقابتی برای افزایش کیفیت و قابلیت های تجهیزاتBMS و افزایش مسوولیت تولیدکنندگان در قبال اشکالات احتمالی تجهیزات و پشتیبانی فنی از آنها را نام برد.
ضمناً برای ایجاد سازگاری میان نرم افزارهای مختلف نمایشی، مدیریت و کنترل در سیستمهایBAS بنیادOPC استانداردی را با همین نام منتشر نموده است.

8.      واسط کاربر وب(WEB Interface Browser):

جستجوگر وب به عنوان بخشی از نرم افزارBMS به کاربر اجازه می دهد تا به منابع اطلاعاتی دسترسی پیدا کرده و آنها را از طریق اینترنت ببیند. این امر قابلیتهای کاربران را برای مدیریت تجهیزات روی شبکهBAS ساختمان، به شدت افزایش داده است. شبکه کردن سیستم کنترل تجهیزات همچنین می تواند امکان ارتباط با سایر نرم افزارهای کامپیوتری را فراهم آورد. مثلاٌ می توان نرم افزارBMS را به سیستمهایOnline هواشناسی مرتبط نمود. با استفاده از این ابزار کلیه سیستمهای تهویه، امنیت و روشنایی ساختمانها می تواند توسط هر فرد یا گروه یا سازمانی از هر نقطه از دنیا مونیتور و یا کنترل شود. البته دستیابی به این اطلاعات باید در چهارچوبهای شناخته شده امنیت شبکه های کامپیوتری محدود شوند. یکی از مزیتهای اصلی واسط کاربر وب این است که باعث حذف کلیه واسطهای کاربر سنتی برای مونیتور وضعیت تجهیزات میشود و کلیه تجهیزات از طریق واسط وب قابل دیدن و ارتباط با یکدیگر می شوند. دیگر اینکه کلیه امکانات شبکه جهانی اینترنت برای ساختن یک سیستمBMS موثر و مفید قابل به کارگیری است

 

 

http://novin-bms.com/upload/editor_photo/1252159640bms-all-3.jpg

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4 9.      معماری سیستمBMS

سیستم معمولاً در سه سطح دسته بندی می شود. در سطح صفر وسائل و تجهیزات، حسگرها و اجزاء نهایی کنترل قرار می گیرند. سیستمهایM&E (ایستگاههای مهندسی و اپراتوری سیستم) در این بخش قرار دارند و از طریق ورودی و خروجیهایی به کنترلرهای یکپارچه منتقل می شوند. این انتقال ممکن است به طور مستقیم و یا از طریق تابلوهای طراحی شده صورت گیرد.
اجزاء پس از خاموش شدن سیستم وجود داشته و شامل سیستمهایI/O ، کنترلرها و نرم افزارهای ارتباطی با سطح 2 می باشد و تمامی الگوریتمهای کنترلی و منطقی در این سطح انجام می شود.
در سطح 2 یا سطح کنترل نظارتی سطحی است که در آن ابزارهای نظارتی و مدیریت اطلاعات شاملHMI ها، سرورها، تجهیزات ذخیره سازی و ایستگاههای کاری اپراتورها و مهندسان که باید با سیستمBMS در ارتباط باشند، قرار دارد. ارتباط بین سطح یک و دو از طریق پروتکلهای استاندارد صنعتی انجام می پذیرد.
نرم افزار کنترلی سیستمهایBMS دارای قابلیتهای بسیاری هستند. این نرم افزارها در سطح 3 قرار گرفته و روی سرورهای مناسب نصب می شوند و معمولاً دارای حداقل شرایط زیر هستند:

-         دارای محیط گرافیکی مناسب و ساده برای کاربر عادی.

-         دارای مجموعهLibrary) ) از انواع راه حل ها و برنامه ها جهت آسانی طراحی و توسعه سیستم در آینده.

-         دارای امکاناتPM (سرویس و نگهداری) جهت راهبری سیستم در آینده بدون نیاز به تهیه نرم افزارPM مجزا.

-         امکان تعریف طول و عرض جغرافیایی جهت تنظیم اتوماتیک شرایط طلوع و غروب خورشید و کنترل مصرف انرژی.

-         امکان تعریف لایه های امنیتی دسترس به برنامه توسط کاربران متفاوت.

-         امکان تعریف لایه های امنیتی برای کاربران زیر سیستم های متفاوت از قبیلAccess ، HVAC ، Lighting و....

-         امکان ذخیره سازی اطلاعات نرم افزار در بانکهای اطلاعاتیSQL قابل کنترل توسطMicrosoft Windows .

-         امکان تهیه ، تنظیم و مقایسه نمودارهای مختلف عملیاتی از جمله نمودار مصرف برق و ... در بازه های مختلف زمانی(Trends).

-         ارتباط ساده نرم افزار گرافیکی وI/O های سیستم.

-         امکان ذخیره سازی اطلاعات مربوط به خطاها و دیگر گزارشات تا مدتها قبل.

-         امکان ردیابی و پیگیری درخت و توپولوژی شبکهBACnet توسط نرم افزار بطورOnline بطوریکه در صورت قطعی عضوی از شبکه، سیستم بطور اتوماتیک آلارم میدهد.

4.      وظایفBMS در ساختمان

هم اکنون سیستمهای یکپارچهBMS در ساختمانها، آسمانخراشها و برجهای تجاری- اداری و مسکونی و یا مجتمعهای صنعتی کنترل بخشهای مختلفی را به عهده دارند

 

 

 

http://novin-bms.com/upload/editor_photo/1252159661bms-all-4.jpg

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4 .        سیستمهای روشنایی.

.        فنها و تأسیسات سرمایش و گرمایش.

.        سیستمهای کنترل تردد.

.        سیستمهای نظارت تصویری.

.        تجهیزات اندازه گیری و میترها.

.        سیستمهای اعلام حریق.

.        سیستمهای امنیتی و حفاظت پیرامونی.

.        آسانسورها.

به طور معمول ازBMS در اکثر ساختمانها برای کنترل تأسیسات گرمایش و سرمایش، روشنایی و کنترل تردد بهره برداری می شود. اما این سیستمها به دلیل استفاده از پروتکلهای استاندارد و معماری مبتنی بر استانداردهای شناخته شده، امکان لینک شدن با کلیه سیستمهای شمرده شده در بالا و شکل دهی یک مدل کنترل مجتمع برای همه اجزاء قابل کنترل در ساختمان را ایجاد می نماید. در شکل زیر شمای کاملی از یک سیستم به هم پیوستهBMS مبتنی بر وب را مشاهده می کنید. اجرای چنین سیستم جامعی در یک ساختمان واقعاٌ آن را به یک سازه امن و هوشمند تبدیل خواهد کرد.

تحقیقات نشان می دهد که به کارگیریBMS در بهترین حالت باعث کاهش 30 درصدی در مصرف انرژی در ساختمانها می شود. اما استفاده از سیستمهای یکپارچه نسبت به سیستمهای مجزا 15 درصد قابلیت بالاتر ایجاد می کند.

:برگرفته از سایت

www.softpooya.com

| نقشه سایت| © 2008 - 2018 Tarlan Pars Co| نمای قابل چاپ |

طراحی و پیاده سازی توسط ترلان پارس

براي مشاهده بهتر صفحه‌ها از Firefox استفاده کنيد !

هر گونه نسخه برداري و بهره برداري از مطالب و مندرجات اين سايت با ذکر نام منبع بلامانع است